Актуелно
Среда, 27 Декември 2017 04:01    PDF Печати Е-пошта
На нашите луѓе им говореа да станат Грци

politika-180Веднаш по Мировниот договор во Букурешт 1913 година, кога беше санкционирана поделбата на Македонија, Грција на територијата која и` припадна, започна засилена асимилација и прогон на славјанското население од Егејскиот дел на Македонија. Тоа предизвикува изненадување и реакција кај српската јавност, која не може да го разбере однесувањето на своите грчки сојузници од двете Балкански војни кон Славјаните (Македонците) кои се нашле затечени од двете страни на вештачката граница, формирана со силата на оружјето.

Повеќе...
 
Среда, 27 Декември 2017 04:00    PDF Печати Е-пошта
Првиот Зборник за Овче Поле во историјата на Македонија

zbornik-ovce-pole-180Како и претходната година во периодот пред празникот Свети Никола, така и оваа, во Овче Поле се објави нова книга. Станува збор за Зборникот за Овче Поле - книга прва, голем труд со собрани податоци за плодородната Овчеполска котлина. Авторот Никола Ристевски вели дека ова е прв зборник за Овче Поле во историјата на Македонија. Тој е долгогодишен истражувач на природните ресурси и културното наследство на Овчеполието и Македонија, а минатата година ја објави својата прва книга „Имагинариум“.

Повеќе...
 
Среда, 27 Декември 2017 00:48    PDF Печати Е-пошта
ДА СЕ БЛОКИРА СЕКОЈ ОНОЈ КОЈ КЕ ПИШУВА НАВРЕДЛИВИ И ПОГАНИ ЗБОРОВИ КОН ДРУГ МАКЕДОНЕЦ

1Иван Сколов

Повеќе...
 
Среда, 27 Декември 2017 00:14    PDF Печати Е-пошта
Годишно обраќање на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во Собранието на РМ

Ivanov 2Зад нас останува уште една година проследена со продлабочена политичка криза која се одразува врз секојдневниот живот на нашите граѓани. Ова е мое прво обраќање пред новиот парламентарен состав, и за жал, не можам, а да не констатирам дека кризата станува нова нормалност, на која луѓето почнаа да се навикнуваат.

Повеќе...
 
Вторник, 26 Декември 2017 23:45    PDF Печати Е-пошта
ДРАГАН БОГДАНОВСКИ БИ СЕ ГОРДЕЕЛ СО ИЗБОРОТ НА ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВМРО ДПМНЕ

Hristijan

Христијан Мицкоски, новиот председател на ВМРО ДПМНЕ ќе биде иден Премиер на Македонија

Повеќе...
 
Понеделник, 25 Декември 2017 22:25    PDF Печати Е-пошта
Мико: „Експертите и активистите“ ќе загубат сè ако Македонците опстојат на името

Мико: „Експертите и активистите“ ќе загубат сè ако Македонците опстојат на името

alt
Повеќе...
 
Петок, 22 Декември 2017 12:59    PDF Печати Е-пошта
СКОТОМА

jasmina 4Јасмина Ѓоргиевска

Повеќе...
 
Среда, 20 Декември 2017 04:04    PDF Печати Е-пошта
ОСЛОБОДУВАЊЕ НА ПРИТВОРЕНИТЕ И ОСУДЕНИТЕ ЗА НАСТАНИТЕ ВО СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ 2017 ГОДИНА!

VMRO-protest-pred-Vlada-180- Македонскиот манифест и Светскиот Македонски Конгрес изразуваат загриженост за политичката криза во земјата која се продлабочува, посебно после рекомпонирањето на власта на вонредните парламентарни избори одржа на 11 и 25 декември 2016 година и настаните во Собранието на 27 април 2017 година.

Повеќе...
 
Среда, 20 Декември 2017 04:03    PDF Печати Е-пошта
Четите на ВМРО ја поразија грчката армија од Пиринскиот дел на Македонија!

Todor-Aleksandrov-so-svojata-ceta-180Во есента 1925 година Бугарија е вовлечена во најчудната и истовремено малку позната војна која ја водела во поновата историја. Настаните се случија помеѓу 19 и 28 октомври 1925 година и започна со граничен инцидент, кога по убиството на грчки војник, грчката армија навлегла во Пиринскиот дел на Македонија и окупира 10 села. По десетдневната необјавена војна, која се води со четите на ВМРО и мал дел на бугарската армија, грчката војска неславно се повлекува. Конфликтот познат како "Петрички инцидент" бил разрешен од Лигата на народите (ОН).

Повеќе...
 
Среда, 20 Декември 2017 04:02    PDF Печати Е-пошта
Најнеправеден акт во историјата на народите

politika-1913-1-240„Знам само за две светски трагедии – ирската и македонската. Тоа се две окрвавени огништа, два измачени народа“

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МАКЕДОНСКА ДИЈАСПОРА : НЕ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

Придонесот на  Македонците кои го напуштиле дедовскиот праг во етничка Македонија и поради ек...

Иселеници

News image

МАСЛИНОВАТА ГОРА И ЕРУСАЛИМ (9)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

СИЛЈАН МИЦЕВСКИ - ИЗБРАН ЗА ПРВ ГРАДОНАЧАЛНИКНА БИТОЛА ВО 1996 ГОДИНА (10)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВС...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА И СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (4)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.