Актуелно
Среда, 24 Јануари 2018 18:15    PDF Печати Е-пошта
Андартската акција во Македонија

etiki-eterija-180„Андартската акција во Солунскиот санџак од самиот почеток се одвиваше со  очигледна соработка со локалните турски бегови, полјаци, килдџии, кехаи и професионални разбојници, Турци и Албанци. Кон андартското движење се придружија и цели турски села, како што се Сарѓол, Балџа и многу други. Треба да се забележи дека во сите заеднички грчко-турски акции во Македонија, бандитите не се ограничија само на убиства и опожарувања, туку исто така извршуваа грабежи и други злодела.“ – пишува Христо Силјанов во своите книги посветени на македонското револуционерно движење и ослободителните борби на Македонија,

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2018 18:11    PDF Печати Е-пошта
Имаме библиско име Македонија кое не трпи компромиси

edno-ime-imame-180Имаме библиско име Македонија кое не трпи компромиси. Име кое секој во светот го познава и со стравопочит го изговара. Име бренд, чие право денес сака да го оспорува Грција. Дали тоа значи дека треба да попуштиме пред Грција и да си го смениме нашето уставно име? После се` што има поминато македонскиот народ, особено од 1913 година до денес, одговорот е НЕ.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2018 18:10    PDF Печати Е-пошта
Сообраќајот во Скопје помеѓу двете светски војни

hanrievoto-cajnice-240Како што одминувало времето така и скопјани ја имале можноста да бидат уживатели на луксузни и потребни превозни и сообраќајни средства, започнувајќи од пајтонот, кој им бил достапен прво на најбогатите скопски семејста, потоа и на патниците, шпедитерските коли, железничкиот сообраќај, автомобилите, па авио сообраќајот.... Скопје, низ времето и секогаш во трендот на возилата...

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2018 15:42    PDF Печати Е-пошта
Жално за жална Македонија, странци ќе ни ја пишуваат историјата во нашите учебници
Денес Македонското радио во утринските вести во 7,00 часот објави дека Владата на РМ (МОН)ќе изготви нов правилник за методологијата за изработка на учебници во образованието.
Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2018 12:03    PDF Печати Е-пошта
Писмото на Христо Узунов до сите чесни револуционери

hristo

Писмото на Христо Узунов до сите чесни револуционери

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2018 11:19    PDF Печати Е-пошта
Каде ќе побегнат ‘нашиве’ од следната власт и, уште поважно, од сопствениот народ?

alt Росоклија,Иванчо Попов и Тони Наумовски

Повеќе...
 
Вторник, 23 Јануари 2018 11:45    PDF Печати Е-пошта
Фирмата на Нимиц инвестирала во Грција!

md

ОМД: Фирмата на Нимиц инвестирала во Грција!

Повеќе...
 
Понеделник, 22 Јануари 2018 20:03    PDF Печати Е-пошта
Андартите преставуваат паравоена структура која дејствувала во 19 век
alt
ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува националистичките испади на вчерашните протести во Република Грција, но и објавувањето на мапи во грчките медиуми во кои се дели територијата на Република Македонија
Повеќе...
 
Недела, 21 Јануари 2018 20:12    PDF Печати Е-пошта
Што правиме бе луѓенца?!

2Што правиме бе луѓенца?!  Зошто при очи сме слепи, зошто при глас молчиме?! Која цена сте подготвени да ја платите за НАТО и ЕУ?!

Повеќе...
 
Недела, 21 Јануари 2018 09:14    PDF Печати Е-пошта
НАЈОСТРА ОСУДА НА РАСИЗМОТ И АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

4НАЈОСТРА ОСУДА НА РАСИЗМОТ И АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МАКЕДОНСКА ДИЈАСПОРА : НЕ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

Придонесот на  Македонците кои го напуштиле дедовскиот праг во етничка Македонија и поради ек...

Иселеници

News image

МАСЛИНОВАТА ГОРА И ЕРУСАЛИМ (9)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

СИЛЈАН МИЦЕВСКИ - ИЗБРАН ЗА ПРВ ГРАДОНАЧАЛНИКНА БИТОЛА ВО 1996 ГОДИНА (10)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВС...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА И СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (4)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.