Актуелно
Среда, 18 Април 2018 02:42    PDF Печати Е-пошта
ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (10)

demonstracii10-180Истрајноста има крај

Демонстрантите во Луксембург беа гневни и разочарани од односот на ЕЗ што го одложува признавањето на Македонија 

Повеќе...
 
Понеделник, 16 Април 2018 20:05    PDF Печати Е-пошта
Панихида за сите загинати и починати кои се бореле за Македонија од Гостивар и гостиварско

a 22

Панихида за сите загинати и починати кои се бореле за Македонија од Гостивар и гостиварско

Повеќе...
 
Среда, 11 Април 2018 03:59    PDF Печати Е-пошта
НА 8 АПРИЛ 1993. МАКЕДОНИЈА Е ПРИМЕНА ВО ООН

makedonija-1993-180Влезот на Македонија во ОН со користење на привремената референцата „the former Yugoslav Republic of Macedonia“ беше изгласана со само 30 гласа за, 28 против и 13 воздржани.

Повеќе...
 
Среда, 11 Април 2018 03:04    PDF Печати Е-пошта
Македонија е окупирана секогаш со вовед на светска војна

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Што толку навалиле читај западњаците да ја поништуваат, малтретираат и окупираат Македонија ? Првата како и втората светска војна Македонија разделена и давана на Бугарите и Албанците, а еве и дали гледате или не дека и третата светска војна започна и се очекува агресивно и краткотрајна да биде. 

Повеќе...
 
Среда, 11 Април 2018 03:03    PDF Печати Е-пошта
РУДНИ БОГАТСТВА ЗА КОИ НИКОЈ НЕ ЗБОРУВА: Огромни количини на ураниум кај Битола, берилиум во Прилеп, злато во јужна Македонија!

rudni-bogatstva-180Американската Централна разузнавачка служба – ЦИА неодамна објави илјадници тајни документи поврзани со Македонија и Југославија, пренесува инфомакс.

Повеќе...
 
Сабота, 07 Април 2018 21:59    PDF Печати Е-пошта
Дојде до таму работата Заев да дели лекции за економија

29103267 931330560375737 1366669689201432165 nХристијан Мицкоски

Повеќе...
 
Сабота, 07 Април 2018 20:52    PDF Печати Е-пошта
Грчкиот преговарачки тим го дрибла македонскиот
„Малата држава“ која „се уште не го нашла својот идентитет?“
Повеќе...
 
Сабота, 07 Април 2018 20:27    PDF Печати Е-пошта
Искрени честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден

222

Повеќе...
 
Четврток, 05 Април 2018 20:03    PDF Печати Е-пошта
МААК ги повикува сите политички партии во Р.Македонија, да престанат да дуваат во воените труби

maak

Следејќи го внимателно се позасиленото вооружување на нашите соседи,донацијата од 300 тенкови од страна на НАТО за својата земја членка,Албанија,кои треба да завршат како сопственост на армијата во формирање на Косово,од една страна и,донациите и набавката на воени авиони и хеликоптери,кои ги реализира Република Србија,од друга страна,за МААК е повеќе од јасно дека забрзано се оди кон конечна разврска на косовското прашање. Имено, под маса се веќе ставени двете опции - северниот дел на Косово да се припои кон Република Србија, или да биде етнички исчистено од преостанатите Срби,па Косово да стане етнички чиста албанска држава. Ваквите опции многу скоро може да доведат до војна со крвави,несогледливи последици. Војна, пак, која своето продолжение, исто како и пред 17 години, со прелевање на вооружени сили од Косово, ќе го има во Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 04 Април 2018 03:15    PDF Печати Е-пошта
Светиот гроб - Гробот на Христа

ikona-isus-180Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е мала, посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб. Според Библијата, Јосиф од Ариматеја, кој цел живот го правел својот гроб, му го отстапил на Исус, каде е пренесено телото и на влезот е ставен камен.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017...

Историја

News image

По список составен од Лазар Колишевски

7 јануари 1945 година, првиот ден на Божиќ, по список составен од Лазар Колишевски во Вардарска Маке...

Иселеници

News image

КОЈ БЕШЕ БЛЕР СКОТЛАНД – СОПРУГОТ НА ДАНАСКЕНДОВА? (12)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СЕЌАВАЊА“ НА ДАНА СКЕНДОВА – ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛОТО РАСКАЗИ „ЈАНА“ НА ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ – СВЕДОШТВО ЗА МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА

Делото раскази „Јана“ на познатиот  публицист, раскажувач, писател, голем вљубеник во својата...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ II (11)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.