Вторник, 22 Јули 2014    PDF Печати Е-пошта
МАРШРУТА НА КОЊАНИЦАТА „Бигорски Манастир-Патот на Црешовото Топче“

10403670 858481250846284 6658833520776812672 n

Одличје за Војводата на коњичката чета „БИГОРСКИ МАНАСТИР ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ“.

Одличјето е изработено од вештите раце на Влатко Билески.

a 252

МАРШРУТА НА КОЊАНИЦАТА „Бигорски Манастир - Патот на Црешовото Топче“

26.07.2014 сабота

10.00ч. Почеток на „Илинденски марш 2014,,

- Во с.Зубовце во 10.00ч. сите пријавени коњаници се собираат за почетокот на Илинденскиот марш.

14.00ч. Благослов на коњаниците во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар.

16.00ч. Тргнување за Манастирот Св. Јован Бигорски.

19.00ч. Коњаниците пристигнуваат во Бигорски Манастир.

- Коњаницата вечерта преспива во Бигорски Манастир.

27.07.2014 недела

06.00ч. - 10.00ч. Бигорски Манастир - Литургија, Благослов и Заклетва.

11.00ч. Тргнување на Коњаницата од Манастирот Св. Јован Бигорски.

- Коњаницата се движи од Бигорскиот манастир кон с. Јанче.

12.00ч. Пристигнување во с. Јанче.

13.30ч. Пристигнување во с. Галичник.

15.30ч. Коњаницата од с. Галичник тргнува за бачило Салтаница.

20.00ч. Пристигнување во бачило Салтаница.

28.07.2014 понедалник

07.00ч. Тргнување од бачило Салтаница.

- Коњаницата патува од бачило Салтаница низ Бистра планина покрај бачило Сулумуница се до бачило Раштанец.

11.00ч. Пристигање на бачило Раштанец.

16.00 Пристигнување во Кнежино

29.07.2014 вторник

09.00ч. Тргнување од Кнежино кон Кичево

11.00ч. Пристигнување во Крушино (мала пауза).

12.00 Влегување во Кичево.

- Коњаницата со знамињата и со комитските носии влегува во Кичево.

- Коњаницата влегува во Кичево на раскрсницата кај боровите.

- Коњаницата се упатува кон Црквата во Кичево- Благословот

13.30 Пристигнување на Коњаницата во Другово (пауза).

17.00 Тргнување кон с.Козица.

- Коњаницата од с.Козица се движи по патот за Демир Хисар се до с.Видрани каде продолжува покрај с.Брждани, с.Свињишта се до с.Козица.

19.00 Пристигнување во с.Козица,

30.07.2014 среда

08.00ч. Тргнување од с.Козица кон с.Цер.

- По патот за с.Цер Коњаницата поминува низ с.Кладник, месност Пониква и с. Мало Црско.

09.30ч. Пристигнување во с.Кладник

11.00ч. Пристигнување во месност Поникви

15.00ч. Пристигнување во с.Цер.

31.07.2014 четврток

09.00ч. Коњаницата во с.Цер организирано оди на гробот на Христо Узунов.

10.00ч. Тргнување од с.Цер према Крушево.

- По патот за Крушево Коњаницата поминува низ с.Пуста Река, покрај с.Долно Дивјаци и покрај с.Арилево.

15.00ч. Пристигнување на езерото во Крушево - кампот на Коњаниците.

18:00 - 18:30 Крушево - Организиран дочек на коњаниците пред столбот на Крушевската Република

20:00 – 24:00 (локација: логор на коњаниците)

Целовечерен настан- Заедничка трпеза,

Организатор- Коњаница Бигорски Манастир

 

На прво место

News image

Членови на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ ОК Гостивар учествуваа на денешниот настан во организација на Унијата на жени

Во организација на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ денес петок 20.05.2022 г. на кејот на Река Вардар-Г...

Историја

News image

ГРЦИЈА ГО ПРИЗНАЛА ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК УШТЕ ВО 1923 г.

Документот е официјален договор од Воденскиот Јавен Нотар , во 1923 година, меѓу македонски жители н...

Иселеници

News image

Интервју на мишо нетков со георге томов – дел II (32)

Има луѓе предодредени, надарени. Целиот живот го минуваа...

Култура и туризам

News image

Основање на селото Бапчор

За основањето на селото Бапчор постојат неколку преданија, што се пренесувале од колено на колено пр...

Фељтон

News image

РАЗЗИДУВАЊА МЕЃИ ЧЛЕНКИТЕ НА ПОНАРЕШНИТЕ ВОЕНИ СОЈУЗИ (34)

Ова, навистина, бил момент на слава за Атина кој бил восхитувачки прославен, со об...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.