Среда, 06 Март 2013    PDF Печати Е-пошта
РЕФЕРЕНДУМОТ БЕШЕ: ПОТСЕТУВАЊЕ НА 8 СЕПТЕМВРИ 1991 ГОДИНА!
todor_petrovПишува Тодор ПЕТРОВ
Само народот може да одлучи за името! Ама... дали? И кога? Повторно? Сега?

Народот веќе одлучи за името! За тие што заборавиле: Прашањето за државното име е затворено со референдумот одржан на 8 септември 1991 година кога народот и граѓаните во апсолутно мнозинство гласаа “ЗА САМОСТОЈНА И СУВЕРЕНА ДРЖАВА МАКЕДОНИЈА“ без додавки и без придавки! Одлуката на референдумот е задолжителна! Поради тоа, 8 септември е прогласен за национален празник: ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА РЕПУБЛИКАТА!

Македонците од сите делови на Македонија и во целиот свет бараат итен и безусловен КРАЈ на разговорите за промена на државното име и продолжување на членството на државата Македонија во Обединетите Нации и во сите меѓународни организации под државното име Македонија со можност за употреба на уставната додавка “Република“ како јасна разлика од истоимената северна грчка и југо-западна бугарска провинција Македонија, без латинична транскрипција на македонскиот јазик “Republika Makedonija“, туку на англиски јазик “Republic of Macedonia“ со меѓународниот код МК односно МКД и нотификација на македонскиот народ и јазик, независно од историските хипотеки: окупацијата на Македонија и геноцидот врз Македонците од Балканските војни 1912-1913 година! Европската Унија и НАТО Алијансата не се достојни за промена на државното име Македонија и името на македонскиот народ и јазик!

Македонците од сите делови на Македонија и во целиот свет отфрлаат референдум, промена на Уставот и ратификација на меѓународен договор заради промена на државното име Македонија!

Името на државата е идентитетот на нацијата! Промената на државното име значи трајна промена на името на македонскиот народ и јазик! Македонија вечна! Амин!
 

На прво место

News image

Членови на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ ОК Гостивар учествуваа на денешниот настан во организација на Унијата на жени

Во организација на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ денес петок 20.05.2022 г. на кејот на Река Вардар-Г...

Историја

News image

ГРЦИЈА ГО ПРИЗНАЛА ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК УШТЕ ВО 1923 г.

Документот е официјален договор од Воденскиот Јавен Нотар , во 1923 година, меѓу македонски жители н...

Иселеници

News image

Интервју на мишо нетков со георге томов – дел II (32)

Има луѓе предодредени, надарени. Целиот живот го минуваа...

Култура и туризам

News image

Основање на селото Бапчор

За основањето на селото Бапчор постојат неколку преданија, што се пренесувале од колено на колено пр...

Фељтон

News image

РАЗЗИДУВАЊА МЕЃИ ЧЛЕНКИТЕ НА ПОНАРЕШНИТЕ ВОЕНИ СОЈУЗИ (34)

Ова, навистина, бил момент на слава за Атина кој бил восхитувачки прославен, со об...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.