Недела, 04 Јули 2010    PDF Печати Е-пошта
Заврши Вардарската регата Гемиџии
vardarska-regata-gemidzii3Заврши тридневната Вардарска Регата Гемиџии со пристигнувањето на учесниците во Гевгелија. Пред крајот се случи инцидент во кој се преврте дрвениот сплав Гемија во кој беа велешкиот градоначалник Горан Петров и претседателот на Советот Славчо Чадиев. Причина за превртувањето на сплавот беа шини од стар срушен мост.

На целта на учесниците во Вардарската регата и на својот велешки колега градоначалникот Горан Петров добредојде им посака Илија Франгов градоначалникот на Гевгелија, кој даде поддршка на оваа манифестација.

Вардарската регата Гемиџии почна на 1 јули од под мостот Гемиџии во Велес. Шеесетината учесници со шест гумени чамци неколку кајаци и дрвен сплав Гемија низводно по Вардар поминаа 110 километри со три ноќевања во Стоби, Демир Капија и Марвинци.

- Целата регата помина беа никакви проблеми со мал инциден пред целта, иако теренот баш на тоа место неколку пати го проверувавме, но сепак среќно заврши, изјави Зоран Ѓуров координатор и организатор на регатата од Сојузот на спортови на Велес, а под покровителство на Општина Велес.

Вардарската регата е 11 по ред, првата се одржа во 1984 година. Оваа е по пауза од 17 години, а како и сите досегашни е во чест е на славните Гемиџии или Солунски атентатори од 1903 година. Организаторите имаа желба Вардарската регата Гемиџии догодина да плови по Вардар се до Солун, до влевањето на Вардар во Егејско Море.

{gallery}Vardarska-regata-Gemidzii{/gallery}
 

На прво место

News image

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишан...

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.