Петок, 02 Јули 2010    PDF Печати Е-пошта
Втора етапа од Вардарската регата Гемиџии по Вардар
Втората етапа од Вардарската регата Гемиџии по Вардар денеска продолжува со пловење на релација Стоби - Демир Капија. Учесниците го завршија вчерашниот ден успешно по што ја поминаа ноќта во шатори кај Градско.
Во Регатата се вклучени околу 60 кајакари, претставници на Центарот за управување со кризи на Црвениот крст, на полицијата, на Армијата на Република Македонија и на медиумите. Во првиот дел учествуваа и велешкиот градоначалникот Горан Петров и претседателот на Советот на општината Славчо Петров.
vardarska-regata-gemidzii2
Регатата завршува во недела. До 12 часот учесниците треба да стигнат во Гевгелија каде свечено е организирано затворањето. Според организаторите, можно е регатата догодина да плови до Солун, Грција, до местото каде Вардар се влева во Егејското Море.

Вардарската регата организирана во чест на славните Гемиџии од 1903 година, е обновена и се одржува повотрно по 17 години пауза, под покровителство на Општина Велес.
 

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.