Петок, 13 Август 2021    PDF Печати Е-пошта
Казна од 250 евра ако пиеш кафе, а не си вакциниран

1VMRO nova

ВМРО-ДПМНЕ : Симеска – Димеска, миленичката на Заев од понеделник ќе удри по џебот на граѓаните, казна од 250 евра ако пиеш кафе, а не си вакциниран

Заев и Филипче со своите фашизоидни мерки удрија по џебот на граѓаните.

Миленичката на Заев, директорката на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) Анета Симеска-Димоска изјави дека грaѓаните од понеделник кои ќе бидат затекнати во објект или на настан без сертификат за примена вакцина против КОВИД-19 ќе платат казна од 250 евра, а казната за угостителскиот објект се движи од 2.500 евра до 30 илјади евра, во зависност од големината на објектот, плус 1.500 евра за одговорното лице.

Ова е класично пљачкосување но и  системско потфрлање на неспособната власт која го доведе народот целосно да осиромаши.

Дискриминацијата на вакцинирани и невакцинирани граѓани е уште една од низата на нелогичности, но и  резултат на неспособноста на власта која убедуваше дека до септември ќе се прогласи крај на пандемијата.

Со оваа политика на Заев која затвори за шест месеци над 5.000 фирми, а за една година повеќе од 10.000 фирми колку сега ќе затвори со новите фашизоидни мерки?

Колку граѓани поради политиките на Заев и Филипче, а спроведувани од Симеска  - Димоска ќе останат на улица?

Оваа одлука на власта е погубна за економијата и за егзистенцијата на илјадници граѓани.

Казната Заев и Филипче ќе ја добијат од граѓаните на изборите каде што ќе бидат казнети за погубните и фашизоидни политики кои граѓаните ги доведоа до раб на егзистенција.

 

На прво место

Историја

News image

Христо Узунов

Роден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гим...

Иселеници

News image

Зошто изумираат јазиците

Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе ...

Култура и туризам

News image

Легенди од Кратово и Кратовско

Гаѓан камен На 24 километри западно од Кратово, во непосредна близина на познатиот археолошки локал...

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (4)

Александар пресметал дека со една изненадувачка демонстрација на сила, би можел да...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.