Недела, 01 Август 2021    PDF Печати Е-пошта
Унијата на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ: ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН Македонци каде и да сте!

1ilind00

Македонија слави Три Илиндена и сите имаат посебно место во македонските срца.

Унијата на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ, на сите македонски граѓани во Македонија и во дијаспората им го честита 2-ри Август-Илинден.

Илинден има посебнa важност за македонскиот народ.

Ако 1903 година на првиот Илинден македонскиот народ во Крушево ја формира првата Република во овој дел од Европа, ако на вториот Илинден од 1944 година во манастирот Прохор Пчињски ги положи темелите на македонската државност, тогаш на 8 септември 1991 година на третиот Илинден македонскиот народ се стекна со целосна самостојност, независност и сувереност. А да се биде суверен значи сам да одлучуваш за сопствената судбина.

Унијата на ветерани и ВМРО-ДПМНЕ, оди и ќе оди по овие патеки.

Илинден е наш голем верски и национален македонски празник. Ден на македонската Република.

Да живее Република Македонија!!!

ДА НИ Е ЧЕСТИТ И ВЕЧЕН ПРАЗНИКОТ!!!

АМИН!

УВ на ВМРО-ДМНЕ

 

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.