Среда, 21 Февруари 2018    PDF Печати Е-пошта
Зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија?

alt

Принцот Михаел од Лихтенштајн прашува: Зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија?

Зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија, за спорот кој ги труе односите на Балканот, зошто Атина ги малтретира соседите како Албанија и Турција, што со корупцијата во оваа земја… Конечно зошто толку многу малку критика – но многу финансиска поддршка – е насочена кон Грција, прашува Принцот Михаел од Лихтенштан во анализата на грчкото однесување на Балканот и воопшто во Европа, за Гис рипорт онлајн.

„Загриженa од руските активности во Западен Балкан, ЕУ одлучи ида се отворикон земјите од овој регион. За почеток, преговорите за пристапување би можеле да бидат отворени со Србија и Црна Гора.

Но, прво, еврокомесарот Јоханес Хан треба да се справи со непријатната, непотребна пречка создадена од грчкиот шовинизам кон Македонија. Приговорите на Грција за името на Република Македонија веќе долго време го блокираат членството на земјата во НАТО и аспирациите кон ЕУ.

Противењето на грчките власти се темели на историската традиција и постоењето на соседен регион во Грција наречен Македонија. Оваа гротеска ситуација е одговорна за употребата – по грчко инсистирање – на посебниот жаргон: „Поранешната Југословенска Република Македонија“.

Спорот ги труе односите на ЕУ во Западен Балкан, област во која се судираат западните и руските интереси.

Со оглед на тоа што ЕУ конечно одлучи да покаже поголем интерес за Западен Балкан, преговорите меѓу Грција и Македонија за ова прашање се интензивираа. Од медијаторот на ОН беа предложени алтернативни имиња, вклучувајќи ги Нова Македонија, Северна Македонија, Горна Македонија и Вардарска Македонија.

Имаше и други смешни барања од Атина, а македонскиот премиер Зоран Заев дури и се согласи на некои – како што е отфрлање на „Александар Велики“ од имињата на меѓународниот аеродром во Скопје и автопатот Е-75.

Македонија не е единствената жртва на ваквото малтретирање. Грчката влада, исто така, се расправа со Албанија околу нафтените и гасните наоѓалишта во Јонското Море и реституцијата и околу албанско етничко малцинство Чами кое беше насилно протерано од Грција по Втората светска војна.

Дури и кога некој ќе погледне подлабоко во историско непријателство помеѓу Турција и Грција, треба да се претпостави дека грешката не лежи исклучиво на турската страна. Додека грчките власти се преправаат дека имаат само мирни намери, тешко е да се игнорираат нивните лоши односи со речиси секој сосед.

Ова не е случајност. Тоа е резултат на претераниот грчки национализам, кој станува обврска за остатокот од Европа.

И тоа не е најлошото од с’е. Многу поголем проблем за Европа е состојбата на јавните финансии во Грција, предизвикана од корупцијата и лошото владеење што ја мачат земјата откако со воен удар беше соборена уставната монархија во 1967 година.
Се чини дека ЕУ има проблеми со одредени членови. Брексит е одличен пример. Но, притисокот и критиките во име на зачувувањето на европскирте вредности се насочени кон Унгарија и Полска, како и кон Австрија и Чешка.

Многу малку критика – но многу финансиска поддршка – е насочена кон Грција. Дипломатските проблеми во земјата, лошото владеење и недостатокот на економска дисциплина се шокантни…

– како што е соучеството на Европа во оваа ситуација. Како може некој да бара од државите од Западен Балкан да го подобрат владеењето и да ги почитуваат границите на своите соседи додека на Грција ѝ е дозволено сè?

Овој вид хипокризија само му штети на кредибилитетот на Европа. Иако сите ние за што е можно повеќе самоопределување за земјите-членки на ЕУ, не можеме а да не запрашаме зошто Европа е толку попустлива кон Грција.

Превземено од Јавно.мк

 

На прво место

News image

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017...

Историја

News image

По список составен од Лазар Колишевски

7 јануари 1945 година, првиот ден на Божиќ, по список составен од Лазар Колишевски во Вардарска Маке...

Иселеници

News image

КОЈ БЕШЕ БЛЕР СКОТЛАНД – СОПРУГОТ НА ДАНАСКЕНДОВА? (12)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СЕЌАВАЊА“ НА ДАНА СКЕНДОВА – ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛОТО РАСКАЗИ „ЈАНА“ НА ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ – СВЕДОШТВО ЗА МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА

Делото раскази „Јана“ на познатиот  публицист, раскажувач, писател, голем вљубеник во својата...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ II (11)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.