Понеделник, 19 Февруари 2018    PDF Печати Е-пошта
Врз раскинатото македонско национално ткиво, од сите страни се зададоа мршојадци

straso angelovskiСтрашо Ангеловски

Почитувани пријатели,почитувани Македонци,

повеќе од три години,според вешто смислено сценарио,а со најподмолни методи и внатрешни и надворешни притисоци,се раскинува македонското национално ткиво и се черечи македонското патриотско тело,за да се инсталира антимакедонска влада која ќе ја затвори епизодата наречена НЕЗАВИСНА И САМОСТОЈНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА.

Денес,кога е попотребно од кога било македонско национално единство за одбрана на татковината,врз раскинатото македонско национално ткиво и врз расчереченото патриотско тело,од сите страни се зададоа политички мршојадци,со цел да колвнат од ранетото патриотско месо. Некои од нив како дел од вешто смисленото сценарио,а некои од желба за ситно политичко профитерство.Па,оние кои помогнаа да се инсталира оваа антимакедонска власт,денес,колвајќи од расчереченото патриотско тело,формираат партии,пишуваат отворени писма,потпишуваат вакви или онакви петиции.

Притоа,ги злоупотребуваат најсветите чувства на македонските патриоти,кои загрижени за опстанокот на народот и државата,поддржуваат секаква иницијатива и тргнуваат по секој пат кој ветува спас за татковината.

Го пишувам ова,загрижен дека синдромот на месијанство само ги оневозможува обидите за македонско национално обединување,а со верба дека мојот народ со својата вродена мудрост,ќе ги препознае политичките мршојадци кои колваат во неговото срце.

Поинаку,Господ нека ни е на помош.

 

На прво место

News image

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017...

Историја

News image

По список составен од Лазар Колишевски

7 јануари 1945 година, првиот ден на Божиќ, по список составен од Лазар Колишевски во Вардарска Маке...

Иселеници

News image

КОЈ БЕШЕ БЛЕР СКОТЛАНД – СОПРУГОТ НА ДАНАСКЕНДОВА? (12)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СЕЌАВАЊА“ НА ДАНА СКЕНДОВА – ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛОТО РАСКАЗИ „ЈАНА“ НА ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ – СВЕДОШТВО ЗА МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА

Делото раскази „Јана“ на познатиот  публицист, раскажувач, писател, голем вљубеник во својата...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ II (11)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.