Среда, 14 Февруари 2018    PDF Печати Е-пошта
СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА - МАКЕДОН

makedon2

ПРОГРАМА НА ПЕТТАТА СВЕТСКА СРЕДБА НА ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ

10 февруари 2018 година, Скопје, Македонија - Секретаријатот на Петтата светска средба на децата бегалци којашто ќе се одржи на 30 јуни и 1-2 јули 2018 година ја утврди програмата за средбата.

Средбата е во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците од Егејскиот дел на Македонија - МАКЕДОН во којшто членуваат 17 здруженија на Македонците од Егејскиот дел на Македонија, претежно поранешни деца бегалци од Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година, насилно протерани од своите родни огништа.

___________________________________________

30 јуни 2018 година (сабота)

09.00 часот - Свечено откривање на Споменикот на децата бегалци на Кејот на Вардар, со поздравни говори.

10.00 часот - Полагање свежо цвеќе на Споменикот на децата бегалци во Парк Жена Борец.

12.00 часот - Свечен собир во Спортско-рекреативниот центар “Јане Сандански“ во општина Аеродром

Проекција на спотот за “Црниот тефтер“.

Едноминутно молчење за сите загинати Македонци во Балканските војни, Првата и Втората Светска Војна и Граѓанската војна во Грција.

Поздравни говори.  

Во културно-уметничката програма ќе учествува Ансамблот МАКЕДОНИЈА.

Изложба на фотографии од светските средби на децата бегалци во холот на Спортско-рекреативниот центар “Јане Сандански“.

Тричлени делегации ќе положат свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев и Споменикот на првиот македонски претседател Методија Андонов Ченто.

20.00 часот - Изложба на ликовни дела “Прогон“ во Музејот на македонската револуционерна борба.

___________________________________________

1 јули 2018 година (недела)

08.00 часот - Тргнување од Скопје

08.30 часот - Полагање цвеќе на Споменикот на починатите ранети од Граѓанската војна во Грција во Катлановска бања

09.00 часот - Излет на Велешко езеро

Поздравни говори од организаторите и поканетите гости, потеско читање, културно-уметничко друштво од Егејскиот дел на Македонија, ручек.

16.00 часот - Враќање во Скопје.

___________________________________________

2 јули 2018 година (понеделник)

21.00 часот Свечена вечера во хотел “Холидеј Инн“ во Скопје

поздравни говори, поетско читање, културно-уметничко друштво од Егејскиот дел на Македонија, вечера.

___________________________________________

Пријавувањето се врши кај претседателот на Секретаријатот на Петтата светска средба на децата бегалци, Ташко Јованов - мобилен 075823941.

 

На прво место

News image

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017...

Историја

News image

По список составен од Лазар Колишевски

7 јануари 1945 година, првиот ден на Божиќ, по список составен од Лазар Колишевски во Вардарска Маке...

Иселеници

News image

КОЈ БЕШЕ БЛЕР СКОТЛАНД – СОПРУГОТ НА ДАНАСКЕНДОВА? (12)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СЕЌАВАЊА“ НА ДАНА СКЕНДОВА – ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛОТО РАСКАЗИ „ЈАНА“ НА ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ – СВЕДОШТВО ЗА МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА

Делото раскази „Јана“ на познатиот  публицист, раскажувач, писател, голем вљубеник во својата...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ II (11)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.