Четврток, 02 Февруари 2017    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА НЕ СЕ БУГАРИ! ВО АЛБАНИЈА НЕМА БУГАРИ!

grbСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА НЕ СЕ БУГАРИ!

ВО АЛБАНИЈА НЕМА БУГАРИ!

2 февруари 2017 година, Брисел, Белгија - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро реагира на усвоените амандмани “за признавање на бугарско малцинство во Албанија“, предложени од бугарските евро-пратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски на Нацрт Извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија, што денес го разгледуваше Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, а треба да биде изгласан на пленарната сесија на Европскиот Парламент во февруари годинава во Стразбур.

СМК со индигнација го отфрла барањето на Софија за признавање на “бугарско малцинство во регионот на Преспа, Голо Брдо и Гора“ со препорака “да бидат вклучени во законодавството и гарантирани во практика на Република Албанија“.

СМК повторува дека Бугари во Албанија и во регионите Преспа, Голо Брдо и Гора, НЕМА!

СМК упатува најостри критики кон Европскиот Парламент, затоа што со усвоените амандмани се критикува Македонија, која наводно “со години спроведува намерна политика за одобрување на тезата за ‘македонскиот карактер’ на населението од бугарско потекло во Албанија“.

СМК потсетува дека на целата територија на Република Албанија, и посебно во регионите Преспа, Голо Брдо и Гора не живеат “Бугари“, туку само Македонци! Македонците во Албанија не се “Бугари“!

СМК смета дека и на овој начин Софија продолжува со антимакедонизмот како официјална политика за негирање на Македонскиот народ по сите основи и за влошување на добрососедските односи со Македонија!

СМК од Македонската Влада бара остар демарш до Брисел и Софија за нотификацијата на лажна бугарска историја во европските службени документи и за преименувањето на Македонците во Албанија за Бугари!

СМК апелира до Брисел за активни мерки против денационализаторската политика што веќе неколку години организирано ја води Софија со незаконско издавање на бугарски државјанства на Македонците во Албанија и Македонија, со услов писмена декларација за “бугарско потекло“, иако Македонците се изложени на тој ризик заради емиграција во западно-европските земји од социо-економски причини, а не заради живот во Бугарија како “Бугари“.

СМК апелира до сите Македонци да се откажат од приемот во бугарско државјанство поради ризик од декларација за “бугарско потекло“ со импликации кои се неизбежни а неприфатливи за идентитетската основа и за Македонската нација и држава во целина!

 

На прво место

News image

Членови на Унија на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ ОК Гостивар учествуваа на денешниот настан во организација на Унијата на жени

Во организација на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ денес петок 20.05.2022 г. на кејот на Река Вардар-Г...

Историја

News image

ГРЦИЈА ГО ПРИЗНАЛА ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК УШТЕ ВО 1923 г.

Документот е официјален договор од Воденскиот Јавен Нотар , во 1923 година, меѓу македонски жители н...

Иселеници

News image

Интервју на мишо нетков со георге томов – дел II (32)

Има луѓе предодредени, надарени. Целиот живот го минуваа...

Култура и туризам

News image

Основање на селото Бапчор

За основањето на селото Бапчор постојат неколку преданија, што се пренесувале од колено на колено пр...

Фељтон

News image

РАЗЗИДУВАЊА МЕЃИ ЧЛЕНКИТЕ НА ПОНАРЕШНИТЕ ВОЕНИ СОЈУЗИ (34)

Ова, навистина, бил момент на слава за Атина кој бил восхитувачки прославен, со об...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.