Сабота, 31 Декември 2016    PDF Печати Е-пошта
ДЕНАЦИФИКАЦИЈА ИЛИ ОДМАКЕДОНЧУВАЊЕ.

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Сашо Орданоски на порталот libertas.mk од 30 декември 2016 година вели: "На Македонија и' е потребен период на денацификација."

А, колку за потсетување... Таа тајфа почна со словенизација, со денационализација, со ликвидација, со асимилација... Обвинија за десловенизација, за антиквизација, за букефализација... Сакаат да завршат со денацификација... Тоа му доаѓа како, во финалето: одмакедончување...

Го сменија името на државата... го сменија знамето на земјата... ја сменија етничката и верската карта на Македонија... со територијалната организација на локалната самоуправа албанизираа половина од територијата на Македонија... се откажаа од Македонците во соседните земји и во светот, им го укинаа правото и на македонско државјанство... Им го укинаа правото на пратеници на Македонците во светот... Понудија федерализација и двојазичност на целата територија на Македонија, побараа Македонците да го научат албанскиот, а Али Ахмети, макар од куртоазија, иако по потекло е одроден Македонец, уста не отвора, еден збор на македонски јазик да прозбори пред јавноста... Не' учат дека Александар Македонски е Грк, дека сме дојдени од зад Карпатите со трски в уста преку Дунав, дека шеснаесет-зрачното сонце е грчки симбол... Вршат сороизација на општеството... не' учат дека односите со Атина треба да ги решиме со географска одредница... Сојуз направија со софискиот врховист Георгиевски...

Бранко Тричковски, перјаницата на "слободоумното" новинарство на новиот живот во Македонија вели, згрешивме што не ги докрајчивме по Втората светска војна... Колку само ликвидираа, колку само на туѓи фронтови ги пратија за други интереси коски оставија...

Сега, сакаат да извршат целосно однародување, денацификација, за да не нема.

Ами ако ја сакаат Македонија, за која денацификација Сашо Ордановски зборува денес?!

Ај сега вера?!

Дејгиди Македонијо, кој ми ти крои иднина... Се' од свои страдаме... Врховисти и колаборационисти...

 

На прво место

News image

Мисајловски: Договорот со Република Бугарија претставува грешка, бидејќи нема реципроцитет

„Договорот со Република Бугарија претставува грешка, бидејќи нема реципроцитет. Единствена и нај...

Историја

News image

Декларација на македонската заедница од Онтарио (Канада)

Република Грција мора да го признае постоењето на македонската нација во Грција (25 март 1990 година...

Иселеници

News image

Искажувања на македонските учители во Пиринска Македонија

Репринт на фељтонот објавен кон крајот на 1975 и почетокот...

Култура и туризам

News image

Маркови Кули (Водно)

Маркови Кули (или град Чрнче) е тврдина - збег на градот Скопје која лежи 4,5 км на југоисток од цен...

Фељтон

News image

ВРАЌАЊЕ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ НИЗ ПУСТИНАТА (19)

Но, како што се утврдило, немало никаков знак од непријателот кај спојот на реката...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.