Петок, 30 Декември 2016    PDF Печати Е-пошта
Нервозата во СДСМ е непотребна

grb-VEPМакедонска нација

ВЕЉАНОВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА ДО ИЗБОРОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО!

Вонредните парламентарни избори завршија. По прегласувањето во Теарце, Државната изборна комисија ги прогласи за завршени, и ги предаде уверенијата на избраните пратеници.

Во согласност со членот 63 од Уставот "Пратениците во Собранието се избираат за време од четири години. Мандатот на пратениците го верифицира Собранието. Мандатот почнува да тече од конститутивната седница на Собранието. Новоизбраното Собрание се состанува на конститутивна седница најдоцна 20 дена по одржаните избори. Конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав. Доколку не се закаже конститутивна седница во предвидениот рок, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието на дваесет и првиот ден од денот на завршувањето на изборите."

Претседателот на Собранието од претходниот состав Трајко Велјановски веќе ја закажа конститутивната седница за 30 декември 2016 година во 12 часот.

Во согласност со членот 9 став 2 од Деловникот на Сорбанието "Пратеникот кој ја свикал првата седница, претседава со седницата на Собранието, додека новоизбраниот претседател или еден од потпретседателите не ја преземе должноста."

За жал, СДСМ бара со конститутивната седница да претседава на албански јазик најстариот пратеник Бранко Манојловски, кој е пратеник на ДУИ, Македонец православен, кој се декларира за Албанец како и Бранислав Синадиновски, иако не знае да зборува албански. Еден од оние двајца, кои побараа и Албанска Православна Црква во Македонија...

И покрај барањето и опструкцијата на СДСМ, со конститутивната седница ќе претседава Трајко Вељановски, претседател на Собранието од претходниот состав, кој ја свика за 30 декември 2016 година.

Пратениците самите се состануваат и го конституираат Собранието на дваесет и првиот ден од денот на завршувањето на изборите, само ако претседателот на Собранието од претходниот состав не ја свика конститутивната седница, што не е во овој случај. А, членот 9 став 2 од Деловникот на Собранието, исто така, е дециден, “пратеникот кој ја свикал првата седница, претседава со седницата на Собранието, додека новоизбраниот претседател или еден од потпретседателите не ја преземе должноста.“

Се’ е јасно, а нервозата во СДСМ е непотребна!

 

На прво место

News image

Мисајловски: Договорот со Република Бугарија претставува грешка, бидејќи нема реципроцитет

„Договорот со Република Бугарија претставува грешка, бидејќи нема реципроцитет. Единствена и нај...

Историја

News image

Декларација на македонската заедница од Онтарио (Канада)

Република Грција мора да го признае постоењето на македонската нација во Грција (25 март 1990 година...

Иселеници

News image

Искажувања на македонските учители во Пиринска Македонија

Репринт на фељтонот објавен кон крајот на 1975 и почетокот...

Култура и туризам

News image

Маркови Кули (Водно)

Маркови Кули (или град Чрнче) е тврдина - збег на градот Скопје која лежи 4,5 км на југоисток од цен...

Фељтон

News image

ВРАЌАЊЕ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ НИЗ ПУСТИНАТА (19)

Но, како што се утврдило, немало никаков знак од непријателот кај спојот на реката...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.