Среда, 28 Јули 2021    PDF Печати Е-пошта
Песна испеана за заедничкото делување на Кичевските војводи

nake-janev
Четата на војводата Наќе Јанев - Лавчанчето

Кичевскиот терен до крајот на 1902, и почетокот на 1903, имал голем недостиг на оружје и муниција. Затоа војводите настојувале да соберат колку што може повеќе средства од народот за купување оружје и муниција. Така, Крсте Алексов, војвода Наќе Јанев, Пејчин Томоски и многу други дале голем придонес во спасувањето на Македонија.

 

peso-pasa
Четата на кичевскиот војвода Пешо Паша

За нив е испеана следната песна:

Кичевјани, море, московјани,
дал видовте, море, кој помина,
кој помина, море, кој заминаа,
комитите, море, од Дебарско,
руси Наќе море, од Лавчани,
калеш Пејчин, аго море, од Галичник;
Рудо јагне, аго море, вечераа,
и пред зори, аго море, заминаа.
заминаа, аго море, за Сливово,
ќе креваат, аго море, востание,
востание, аго море, македонско.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.