Среда, 14 Јули 2021    PDF Печати Е-пошта
Народни песни од Порече

poreceПесни запишани од Наум Ј. Ристески.

 

 

 

 

 

Извор вода извираше,
малој моме налеваше,
и со вода зборуваше:

 

- Ори водо, бистра водо,
што сум бело и црвено,
уште да сум црнооко,
би ме зело цареоно,
цареоно арнатарче;
дење, ноќе, азно броит,
на утро ми на лов одит,
на лов одит, пред двор врвит,
и по мене подвикујет:
- Ој девојче, добро моје,
ај излези на чардаче,
да ти вида бело лице,
дали веѓи оцрнеле,
дали усте подгорело?
Девојчица му велеше:
- Врви лудо, ти не викај,
ја сум било на клаенец,
над вода се погледало,
ја за тебе не прилича!
*
Излегов да се прошета
низ таа пуста Битола,
нив Еврејското маало,
што видов едно девојче,
едно девојче Еврејче,
руса си коса чешлаше,
и ја му реков, пак реков:
- Оре, деојче, Еврејче,
не чешлај коса в недела,
туку чешлај ја в сабота,
в сабота празник еврејски,
в недела празник рисјански,
во црква служба се служит.
*
По друм врват, сејменине,
по друм врват, лаф си чинат:
-Ќа одиме во Ижишта,
во Ижишта кај Никола,
да видиме Величето,
дали носит гаќи поли,
гаќи поли чинтијани,
чинтијани и елече,
и елече со петлици,
дали носит и кондури,
и кондури со цвеќиња.
*
Извикнал Стојан подвикнал,
оданде Кала Марија,
зад бегоана корија:
- Жали ме мајко, плачи ме,
оти ме Турци пленија!
-Жалам те, синко, плачам те,
дури да гламна рашумит,
корија да се учинит,
ергени шума да сечат,
деојки шума да влечат,
лисници да и напраат.
*
Девојче, девојче – гранче јоргованче,
гранче јоргованче – црвено јаболче,
црвено јаболче – грутка шеќероа,
грутка шеќероа – киска босилкоа,
киска босилкоа, не стој спроти мене,
не стој спроти мене, изгорев за тебе.
- Гори лудо гори, и ја така гора,
како лен за вода, босилек за сенка.
Песни запишани од Ристо Апостолоски.

Шетат лудо низ горица зелена,
тутун пијет со сребрена цигара,
немат лудо с кого да с разговарат,
коња јаше с коња се разговарат:
- Думај коњу, оба да си думаме,
кај што бевме синоќ вечер на конак,
тук имаше три девојки убаји.
Постарата не беше толку убава,
посредњата – сопаши сабја љуби ја!
Најмалата – продај си коња, земи ја.
*
Ој Коцано, девојко,
каде ти је татко ти?
- Ој, Тодоре, терзијо,
татко ми је во гора,
да ми берет шума,
да ми ранит буби,
да ми вијат свила,
ќе си везам марама,
ќе даруам сватоји.
*
- Отвори ми, моме,
добро, постели ми!
- Лудо море лудо,
не ти отворуам,
не ти постелуам,
синоќа си дојде,
од Будима града,
ти не ми донесе,
једен мален бакшиш,
једен калап сапун,
бело да с еперам,
бело да ти одам.
*
Излегов да се прошетам,
низ лозје, низ бело грозје.
Там најдов мало девојче,
на бел си камен седеше,
бело си грозје зобаше.
- Девојче, бело фустанче,
изгорев моме за вода,
кај имат вода студена?
- Деј гиди лудо и младо,
там долу, долу под село,
во ливаѓено косени,
тук има чешма шарена,
изми се, лудо, напи се,
и вамо долу донеси.
Од книгата „Македонски народни песни од Порече“ од Татјана Каличанин, Скопје 2006.
(Подготви Марко Китевски)

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.