Среда, 23 Јуни 2021    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ : ПОДАРОЦИ НА ТАТКОВИНАТА

1Savo САВО КОСТАДИНОВСКИ 

Добриот наставник е како свеќа,

се троши самиот себеси

за да им го осветли патот на другите.

Кемал Ататурк

(на Васе Силјаноски, одделенски

наставник од Македонски Брод)

Благодат е тоа

штом душата на зборот

за незаменлива алатка ти служи

и до кога ќе можеш

со неа мудрост да всадуваш

во свеста на твоите ученици

за со мислите да расцутат

во пролетта на нивниот развој

за сами со време да созреат

со сопственото сонце

во летото на нивниот живот

неоти

светлината на твоите зборови

со знаење им го осветлила патот

кон нивната иднина

така што

во твојата порака

до твоите ученици треба да стои

дека нема враќање назад

штом животот ги оддалечува

од веќе пожолтените тетратки

и дека не постои друга математика

освен таа формула

која животот ќе им ја наметне

Но, спомените вечно ќе останат

и ќе раскажуваат кој бил Васе Силјаноски

и со каков ентузијазам

ги челичел своите ученици

Нели, тоа се најдрагоцените подароци

што еден наставник со децении

ѝ ги подарувал на татковината.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.