Среда, 12 Октомври 2016    PDF Печати Е-пошта
Корени

ceca-vidova
ЦЕЦА ВИДОВА-ТРАЈЧЕСКА

Времето пишува книга,
деновите се страници бројни,
за маката, за народот, за сите војни.

Од  дамнина еден Библиски народ,
исправено стои,  дланките ги стега,
ама од корените свои не си бега.

Сраснат е со земјата,  со пирејот е едно  .....

Во сенките на тој народ и ликот  мој го има
и до мене и по мене нистиот корен нé стега.

Мрачните сили нé тргаат  за да нé нема,
ама нашето семе  р’кулци  раѓа
и пак сме бројни и пак нé има.

Сраснати сме  е со земјата,  со пирејот  сме едно.....

Зашто името наше е во  коренот,
во капката мајчино млеко,
во порите на мајката земја,
во првиот залак воздух.

Горди Македонци сме,
со коренот во земјата наша свиен,
со погледот во синото небо скриен.
Вечност  сме ние......

Сраснавме   со земјата,  со пирејот  сме едно.....

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.