Среда, 17 Август 2016    PDF Печати Е-пошта
Доста е

Со дрвена лажица
нагризана од црвоточина
ги сркавте валканите
селидби и прогонства,
гладот и студот
иста тажачка ви пееја,
исти полиња по родот плачеа,
и она малку живот во
изворите ви го секнуваа.

Ридовите ги нишаа и разнишуваа
наместо црвени ружи
со мирис на чист воздух
запалени гламњи никнуваа,
без венчавка за облаци ве венчаваа,
без крштевка ве прекрстуваа,
везден ви го наоблачуваа.

И викнавте, доста е!
Нови извори со нови души ископавте,
дрвената лажица гудало ја направивте
на гладот песна за збогум му пеевте,
ридовите рамници ги преоравте
со нови корења ги насадивте,
тажачките недотажени
во крпче ги врзавте,од пепел
на изгорени гламњи
нови се преродивте
венчани и покрстени
цврсто по земја газевте.

Та сега ли на душман радост да чините.
Ви фрлија горчливо семе во плодна земја,
косачите сал замижуваат и чекаат
корења од рамница во еден откос да откосат,
семето родно и плодородно да ви го уништат.

Та сега ли рака на деда и прадеда да кревате
лажни свечености со крв таткова да налевате,
со покривач од страв на брата очи да покривате.
Уште едно проклество ви калемат
разбудете се и викнете, доста е!

slavica-mitrovska-caci
Славица Митровска-Цаци

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.