Среда, 24 Јули 2019    PDF Печати Е-пошта
Иван Хаџов

190Иван Хаџов

Иван Хаџов (7. VII 1885 – 27. X 1956) е македонски просветен деец, литературен историчар, филолог. Објавил бројни написи од областа на литературната историја, лингвистиката и методиката. Автор е на монографија за Браќата Миладиновци. Студијата за своите сограѓани Браќата Миладиновци (1944) му се одликува со богата и изворна фактографија. Забележана му е статијата “Творечкото учество на зборот во човековото мислење“ (1939). Се потпишувал со псевдонимите “Редник“ и “Веритас“.

Иван Панајотов Хаџов е роден на 7 јули 1885 година во Струга. Се школувал во Софија, каде што завршил гимназија, а во 1907 година и словенска филологија на Универзитетот „Климент Охридски“. Потоа специјализирал во Германија и Австро-Унгарија

По завршувањето на студиите останува во Бугарија и работи како учител во Копривштица, Пазарџик и Софија (1911-1912 и 1925 - 1942).

Иван Хаџов учествувал во работата на Македонскиот научен институт во Софија, кој е формиран во 1923 година со цел изучување на Македонија Објавил бројни написи од областа на литературната историја, лингвистиката и методиката. Автор е на монографија за Браќата Миладиновци. Обработувал теми од фолклористиката (“Мотиви за клетва во народните песни“). Ги прифатил теоретските принципи на рускиот научник од Украина (Харков) А. Потебња, применувајќи ги во своите елаборации на поезијата на Христо Ботев ("Развој на една идеја во поезијата на Ботева", 1915; "Сликата на ајдутинот во Ботев и Раковски", 1935; "Песните на Ботев Том 1 корекции и преработка ", 1947).

Во 1931 годинам Иван Хаџов под псевдонимот Веритас ја објавил книгата "Македонија под јарем", а во 1944 година "Браќата Константин и Димитар Миладинов"  Студијата за своите сограѓани Браќата Миладиновци му се одликува со богата и изворна фактографија. Забележана му е статијата „Творечкото учество на зборот во човековото мислење“ (1939). Се потпишувал со псевдонимите “Редник“ и “Веритас“.

Иван Хаџов станал прв претседател на Друштвото на славјанските филолози во Бугарија.

По Првата светска војна Иван Хаџов активно учествувал во активностите на Сојузот на македонските емигрантски организации во Бугарија. Во 1928 година, по убиството на Александар Протогеров, накратко го уредува весникот "Македонија" заедно со Данаил Крапчев, Георги Кондов и Питер Мрмев. Во септември 1934 година, како претставник на Струшкото македонско братство, го потпиша протокол за протест против 19-тиот државен удар.

По ослободувањето на Македонија и завршувањето на Втората светска војна, Иван Хаџов останува во Бугарија

Иван Хаџов починал на 27 октомври 1956 година во Софија.

 

На прво место

News image

ИМА МАКЕДОНИЈА

Ламбе Арнаудов: До ВЕТЕРАНИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ – АРХИТЕКТИ НА САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.