Четврток, 22 Ноември 2012    PDF Печати Е-пошта
ПРОМОЦИЈА НА КНИГА “БОЈДА - КОРЕНИ НА НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИТЕТ“

Gora_8.5.2011_festival-001НИЕ СМЕ МУСЛИМАНИ, АМА СМЕ МАКЕДОНЦИ!


22 ноември 2012 година, Скопје, Македонија -

Во организација на Сојузот на Македонците со исламска религија денес во Музејот на македонската револуционерна борба во преполната сала се одржа промоција на книгата “Бојда - корени на националниот идентитет“ на Исмаил Бојда, по избор на Жаклина Трпевска.

Изданието на Сојузот на Македонците со исламска религија, насловен “Бојда - корени на националниот идентитет“ претставува сторија за едно движење, на една вера, на исламот меѓу Македонците, игрите со Македонците поради верата, битките за афирмација на Македонците по потекло, муслимани по вероисповед, на борбата на Исмаил Бојда за неговото место под сонцето и месечината со вистината. Впрочем, насловите во книгава се одбрана на македонскиот етно-национален идентитет, а не потрага по своето име и презиме.

Gora

Книгата содржи стории за Македонците со исламска религија и коментари на авторот Исмаил Бојда, актуелен претседател на Сојузот на Македонците со исламска религија.

Книгата има за цел да го поткрепи идентитетот на Македонците по потекло, муслимани по вероисповед, како нераскинлив и неотуѓив дел на македонскиот народ, заедно со Македонците христијани.

Промотори на книгата беа Бранислав Светозаревиќ, директор на Музејот на македонската револуционерна борба, амбасадорот Ристо Никовски и Тодор Петров, претседател на Светскиот Македонски Конгрес. За книгата зборуваа и Исмаил Бојда и Жаклина Трпевска, а рецитации имаа Виолета Сековска и Сузана Тодоровска.

Песни и ора од Гора изведоа учениците од Музичко-балетскиот училишен центар “Илија Николовски - Луј“ од Скопје.

На промоцијата присуствуваше и претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, кој покажа интерес за проблемите на овој дел од македонскиот народ.

 

На прво место

News image

АРГУМЕНТИ ЗОШТО ТРЕБА ДА ГЛАСАТЕ ЗА ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА, А НЕ ДА ГО БОЈКОТИРАТЕ ВТОРИОТ КРУГ

АРГУМЕНТИ ЗОШТО ТРЕБА ДА ГЛАСАТЕ ЗА ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА , А НЕ ДА ГО БОЈКОТИРАТЕ ВТОРИОТ КРУ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Иселеници

News image

СТИВ ПЉАКАС И НЕГОВАТА ПОСВЕТЕНОСТ НА МАКЕДОНИЈА (27)

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА СТИВ ПЉАКАС ВО КАНАДА ...

Култура и туризам

News image

ВО ГОРНА ПРЕСПА КАКО ДОМА (5)

СЕЛАТА ЕЗЕРЕНИ И ПЕРОВО – ЦЕНТРИ НА ПТИЦИТЕ ВО ПРЕСПА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (6)

ИСТОРИСКА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ПАЛЕОБАЛКАНСКИТЕ (СТАРОБАЛКАНСКИТЕ) И ЕГЕЈСКИТЕ ПОПУЛА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.