Среда, 05 Октомври 2011    PDF Печати Е-пошта
„Панкот не е мртов“ - македонски кандидат за Оскар
Македонски кандидат за номинација за Оскар за филм од неанглиско говорно подрачје за 2011 е филмот „Панкот не е мртов“ на режисерот Владимир Блажевски, информираше Друштвото на филмски работници на Македонија.

pankot-ne-e-mrtov

Аплицирањето до Американската филмска академија завршува денеска и досега за оваа категорија пријавени се 56 филмови од светот.

Националните кинематографии можат да понудат само еден свој филм за номинација за странски филм. Петте номинирани за наградата се одредуваат со тајно гласање и се објавуваат во јануари.

За оваа година филм имаат испратено и земјите од регионот - „Монтевидео, Бог те видео“ од Србија, „Седумдесет и два дена“ од Хрватска, „Белведере“ од Босна и Херцеговина“, „Циркус Фантастикус“ од Словенија, „Тилт“ од Бугарија, „Крвно простување“ од Албанија.

Досега само еден македонски филм добил номинација за Оскар - „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, но ниту еден ја нема освоено. Филмот на Манчевски влезе меѓу петте номинирани за странски филм за 1994, но престжината награда тогаш ја доби  рускиот режисер Никита Михалков за „Изгорени од сонцето“.

„Панкот не е мртов“ во Македонија премиерно беше прикажан оваа пролет и има освоено повеќе награди на фестивали, од кои најзначајна е победата на фестивалот во Карлови Вари, кој е од А категорија. Таму филмот доби „Кристален глобус“ во програмата „Исток нa Западот“ во конкуренција со уште 11 филма.

„Панкот....“ е трет игран филм Блажевски. Црна комедија за панкери на 40-ина години и без перспектива кои живеат на маргините на општеството во транзицијата. Нивното рутинско секојдневие е нарушено од неочекувана понуда - да го обноват својот панк-бенд кој бил култен пред 17 години и тоа на еден мултикултурен хепенинг во Дебар кој треба да прикаже релаксирани меѓуетнички односи во Македонија. Раскажува приказна за обидот повторно да се соберат некогашните членови на групата кои се раселиле по републиките на некогашна Југославија.

Во актерската екипа се Јордан Симонов, Тони Михајловски, Камка Тоциновски, Владимир Тулиев, Кирил Поп Христов, Џевдет Јашари, Ратка Радмановиќ... Директор на фотографија е Димо Попов, музиката е на Александар Пејовски.
 

На прво место

News image

САМО ЗДРУЖЕН МАКЕДОНСКИ НАРОД ,СО СИЛНА ВЕРБА И ЦВРСТ ДУХ ЌЕ ЈА ВРАТИ ДРЖАВАТА ВО СВОЕ ВЛАДЕНИЕ

САМО ЗДРУЖЕН МАКЕДОНСКИ НАРОД ,СО СИЛНА ВЕРБА И ЦВРСТ ДУХ, ЌЕ ЈА ВРАТИ ДРЖАВАТА ВО СВОЕ ВЛАДЕНИЕ. ...

Историја

News image

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ НА БУГАРИТЕ ИМ ПРЕЧИ ТОА ШТО СМЕ МАКЕДОНЦИ

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ НА БУГАРИТЕ ИМ ПРЕЧИ ТОА ШТО СМЕ МАКЕДОНЦИ

Иселеници

News image

Зоран Ќосески-мировен судија во окружниот суд на западна Австралија

Зоран Ќосески-мировен судија во окружниот суд на зап...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (24)

ПРОСЛАВИ НА ГОЛЕМИТЕ ЈУБИЛЕИ НА ЕСМА И АНСАМБЛОТ „ТЕОДОСИЕВСКИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (10)

БРИГИТЕ И ТРАКИЈЦИТЕ – ПОПУЛАЦИИ НА ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.