Четврток, 16 Јуни 2011    PDF Печати Е-пошта
Официјална употреба на македонскиот јазик во општина Пландиште, Република Србија

250px-IMJ_Misirkov_logo-1Амбасадорот на Репубика Македонија во Србија, Љубиша Георгиевски и претседателот на општината Пландиште, Зоран Воркапиќ вчера ја открија новопоставената табла на Месната канцеларија Дужине со натпис на македонски јазик.

Како што соопшти денеска Министерството за надворешни работи, службена употреба на македонски јазик, покрај во Јабука официјално се воведува и во Дужине, рамноправно на српскиот, романскиот и унгарскиот јазик.

- Овој историски чин за нашата македонска заедница е настан што секако ќе даде поттик и во останатите населени места во Србија, каде Македонците го исполнуваат законскиот услов за воведување на македонскиот јазик како службен јазик, стои во денешното соопштение на МНР.

Амбасадорот Георгиевски, како што е наведено, истакнал дека престојниот попис во Србија, кој треба да се одржи во октомври 2011 година, ќе даде појасна слика и основа за понатамошните активности кон остварување на правото на службена употреба на македонскиот јазик во земјата.
 

На прво место

News image

ДИК ќе спроведува избори за Претседател на Република Македонија, а не Република Северна Македонија

ДИК ќе спроведува избори за Претседател на Република Македонија, а не на Република Северна...

Историја

News image

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Иселеници

News image

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од си...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (11)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА  ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА - II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (72)

МЕШАЊЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ, РЕЛИГИИ И НАЦИИ НА НАРОДИТЕ ОД ЗАПАД И ОД ИСТОК

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.