Сабота, 17 Јули 2010    PDF Печати Е-пошта
Почнуваат 34. Дојрански ракувања
На летната сцена во Дојран викендов почнува 34-то издание на културната манифестација „Дојрански ракувања“, која се реализира под мотото „Светлините на Полин“.
dojranski-rakuvanjaОрганизатор на манифестацијата е Општина Дојран која и годинава се погрижи програмскиот дел да изобилува со музичко-сценски актерски настапи.

Отварањето на сцената е резервирано за домаќините, со настап на групата „Распеани Дојранчани“, а ќе продолжи со музичка вечер што ќе ја одбележи концерниот настап на Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип.

Покрај многуте ансамбли од локалната средина и соседните општини, манифестацијата остава простор и за гостување на драмски ансамбили, како што се Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица и театарот „Крик“ од Скопје. Годинава, како и минатата, продолжува традицијата на филмски проекции во рамките на „Дојранските ракувања“, со гостувања на „Македокс“, интернационален фестивал на документарни филмови, како и проекција на филмот „Духот на татко ми“.

Манифестацијата почнува на 17 јули, а ќе трае до 21 август.
 

На прво место

News image

Стево Пендаровски е ист како неговиот партиски шеф Зоран Заев

Стево Пендаровски е ист како неговиот партиски шеф Зоран Заев

Историја

News image

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (18)

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВИТЕ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ХАМИЛТОН ...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (1)

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.