Коментари
Среда, 09 Март 2011 04:05   
Македонството ги победи изветвените пропагадни

misko-taleski
Мишко Талески -

Битката за македонското постоење, за македонскиот бит ќе продолжи и во оваа година. Маратонската трка која речиси 20 години ја трчаме на светската политичка сцена, се уште не е завршена. Темпото кое јужниот сосед ни го наметнуваше сиве овиде години, само ја зацврсти вербата на македонскиот народ, дополнително ја поттикна упорноста да истраеме на патиштата по кои тргнавме.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:03   
Вистината за т.н. „Македонско потекло“ на руската царска династија Романови

aleksandar-donski
Александар Донски -

(Ова писмо веќе е испратено на илјадници е-маил адреси на медиуми, веб-страни, политичари, поединци и институции во РМ и во дијаспората)

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:00   
Предавството и игрите излегоа на површина

Јонче Манојлов -

На самитот на Нато Грција се фати за резолуцијата 817 (1993), со кој советот за безбедност во 1993 год. направи голем пресврт во кој  надополни и други точки во самата резолуција, а со тоа ја прекрши Повелбата на ОН во член 4, став 1.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:20   
„Македонија за Македонија, за воспоставување на древната Македонија“

svekrva
Свекрва -

Решенијата на преставниците на Европските држави на Берлинскиот конгрес од 13 јули 1878 година, кои имаа за цел да го попречат „словенското“ напредување кон Средоземното море, за македонскиот народ преставувале огромно разочарување, не само во поглед на одлуките на Санстефанскиот мир, туку и врз однос на предлозите на Цариградската конференција од 1876 година која предложила воведување на автономија на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:10   
Македонското неединство во прилог на грчката пропаганда

misko-taleski
Мишко Талески

Постојано ги слушаме пораките и предупредувањата од Грција и од европските дипломати дека Атина е таа која ја има моќта во своите раце, а не Македонија, Грците биле тие што се во предност пред Македонците, затоа што нивнаат земја била членка на ЕУ и на НАТО, а ние само кандидати за членство. Продолжуваат со реториката дека тие се основоположници на европските демократски вредности и цивилизациски норми, а ние штотуку испилена земја која се борела да си создаде нов идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:05   
Заложници на двојни стандарди

katerina_klimovska
Катерина Климоска -

Македонија како земја континуирано е заложник на нечии двојни стандарди. Постојано исполнувавме во минатото нечии услови и се покорувавме во името на подобра и мирна иднина на истите. Се чувствував како да живеам заробена во експериментално глувче.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:04   
Вистинскиот бисер што Охрид го прослави во светот

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Многубројни туристи доаѓаат во Охрид, во градот на УНЕСКО, на Климент и Наум,  на Самоил, не само да го посетати и видат вториот Ерусалим со многубројните цркви и прекрасната колекција на икони, не само да го видат прекрасното езеро, тука многумина туристи доаѓаат и да се снабдат со вистински оригинален Охридскиот бисер кој по својата убавина е ненадминат во во светот. Тој е посебно ценет и се разликува од останатите бисери по своето природно потекло и рачна оргинална изработка.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:03   
Кошница полна со оси

gordana-dimovska
Гордана Димоска -

Ако има народ што изоде најтежок пат кон осамостојување тоа е македонскиот. Народот знае да рече  ‘тоа ни било судбината‘. Независно во кој период, дали во ропство, војни или слобода, секоја нова генерација на Македонци е оптоварена со нови предизвици и искушенија.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:20   
Изборите ќе поминат, а народот треба повторно да живее заедно

svekrva
Свекрва -

Во фокусот на вниманието на македонската јавност е понудата на премиерот Никола Груевски за предвремени избори, како и прифаќњето на фрлената ракавица на лидерот на најголемата опозициона партија СДСМ, Бранко Црвенковски.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:10   
„Жити бога оставете не на мира. Ако не сакате да ни помагате, барем не пречете ни!“

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Поглаварот на МПЦ, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, по преосветувањето на црквата Успение на мајката Божја, Света Богородица во Велес, за настаните поврзани со уривањето на црквата-музеј на скопското Кале, изјави дека „тоа е повторен обид за удар врз македонскиот идентитет и духовност.“

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Полувековно новинарско творештво сублимирано во монографија

Деновиве од печат излезе монографијата „Погледи на времето“ на Киро Кипроски, доајен на маке...

Историја

News image

Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е о...

Иселеници

News image

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ВЕЛУШКА ТУМБА“ (5)

Поврзаноста на браќата Јановски со родното село е голема. ...

Култура и туризам

News image

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир, во храмот на архистратег Миха...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (43)

МОСИНИКИЈА, МИЗИЈА, ДАРДАНИЈА И ТРОЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.