Среда, 25 Ноември 2020   
Дали Бугарското вето е благослов Божји или Руски тројански коњ?

1DzeposkiАлександар Џеповски

Како и да е, ептен одговара и мора да бидеме среќни иако тоа не беше целта на Бугарите. 

Ова е несакајќи тотална случајност која направи преголема услуга за поништување на Преспанскиот договор. Сепак би требало да се размисли и за Руската " смиреност и стабилност " која е рака на срце изненадувачка и за Гинисовата книга на рекорди и Риплиевата рубрика "Верувале или не". 

Со еден удар се убиени неколку муви. Срамот и угледот на ЕУ е толку ниско паднат што враќање на нормален колосек за нив од сега е далечна утопија. На повидок е распад на толку фалената ЕУ и ќе има преголеми последици за подолг период доколку преживее. Самоубиство со сопствени заскитани куршуми е прекрасна компарација. 

Мора да го споменеме рускиот фактор затоа што со перфектното Путиново ладнокрвно немешање и само силни чворки на Каракачанов да го надујат како балон за да го дупнат со игла ни дава сосема јасна слика кој колку вреди и како да се решат големи проблеми без употреба на оружје. 

Да се надеваме на сите овие фактори што допринесоа за Бугарското вето да добие  правосилна одлука за одложување на прием во скапаната ЕУ, правите Македонци се среќни и воедно радосни за Македонија да не влезе во сатанистичката ЕУ додека изродите јаничари се во депресија, агонија и мизерија.

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЖИВЕЕ ВЕЧНО САМО ДОКОЛКУ НЕ ВЛЕЗЕ ВО ЕУ И СЕ ЗАВРТИ ВО СОЈУЗ СО РУСИЈА. 

АМИН !!!

 

На прво место

News image

Каде се ветените вакцини од Грција и Бугарија?

Каде се ветените вакцини од Грција и Бугарија? Зошто молиме, наместо да набавиме како што набави...

Историја

News image

Стефан во Христа Бога верен цар македонски

Скоро целосно е непознато кај нас, но уште повеќе кај Србите, Бошњаците и Црногорците, дека во доцни...

Иселеници

News image

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦРКОВНИТЕ УПРАВИ И НИВНАТА УЛОГА – ДЕЛ II (19)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска...

Култура и туризам

News image

14 jануари, стара нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнув...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (55)

ДВОЈАЗИЧНОСТА,  РЕЛИГИЈАТА И СИМБОЛОТ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.