Четврток, 17 Септември 2020   
Светислав Васев: Гоце е суштината на Македонија
67604273  Светислав Васев
 
Гоце е суштината на Македонија. Македонија е држава која допринесе за светскиот мир. Бугарија е губитник во две светски војни. Во последната, на страна на фашистите. Потоа милениче на СССР, држава сателит на диктатури до пред 30 години. Бугарија од 1941 до 1944 е земја извршител на фашистичка Германија, а од 1945 до 1990 година извршител на СССР.
 
Македонија преку СФРЈ е победник во последната, Втората светска војна, и преку истата таа СФРЈ основач на Обединетите Нации. Како земја бевме на страната на сојузниците кои го изградија новиот светски поредок. ЕДИНСТВЕНО треба повеќе да се цениме себе си како земја и народ. Историјата е на наша страна.
Тоа што Заев потклекнува на уцени не е ничија вина од страна. Тоа е проблем кој ние македонците треба да го решиме.
 
Примање уцени од Бугарија е одраз на слабоста на Заев и ноторното незнаење и аматеризам во водење на политиката во изминативе години.
 
Наши стратешки сојузници се САД, Велика Британија и земјите кои ја крепат демократијата од ЕУ.
Уцените на Бугарија се современ фашизам, кој јас лично како човек што верува во демократијата очекувам да бидат осудени од целиот демократски свет.
 
Гоце е црвената линија на нашето достоинство.
 
 
 

На прво место

News image

Полувековно новинарско творештво сублимирано во монографија

Деновиве од печат излезе монографијата „Погледи на времето“ на Киро Кипроски, доајен на маке...

Историја

News image

Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е о...

Иселеници

News image

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ВЕЛУШКА ТУМБА“ (5)

Поврзаноста на браќата Јановски со родното село е голема. ...

Култура и туризам

News image

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир, во храмот на архистратег Миха...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (43)

МОСИНИКИЈА, МИЗИЈА, ДАРДАНИЈА И ТРОЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.