Среда, 09 Септември 2020   
Александар Џеповски: Ќе живее вечно Македонија за инат на изродите

1Dzeposki

Александар Џеповски: Ќе живее вечно Македонија за инат на изродите

Ќе живее вечно Македонија за инат на изродите. Тоа ќе биде наша заслуга и во наша режија, сите Ние што ја сакаме и умираме за Македонија.  

Времето може работи за предавниците и нивните газди моментално, но никогаш не може да ја уништат и украдат нашата љубов кон родната земја, земја исконска спомната 37 пати во Библијата со зенит достигнат од Александар Македонски. Сите најдобри моменти од историјата и овие најлоши во кои живееме денес се привилегија да бидеш Македонец. 

Пробувале и ќе пробуваат да не убедат дека Македонија е на секој само не наша, но тие не знаат да мислат, пишуваат, сакаат, зборат и да се однесуваат како Македонци кои со полно љубов ги сакаат сите други и им дава шанса да го поделат и слават Бога. 

Кој може да ни забрани нашите деца, внуци и правнуци да ги тераме да не ја сакаат Македонија и да се откажат од неа ? Која е таа сила што ќе не спречи да ги заборавиме предците наши и нивната крв пролеана за Нас и сите идни генерации ? Кои се тие пари на цел свет што ќе не натера да веруваме во натемаго и да го игнорираме Горниот ? 

Затоа Мајко Наша Македонијо, немај гајле и голема благодарност за Твојата привилегија што ни ја подаруваш нам да бидеме Македонци. Твојот роденден ти е сега официјално 8 Септември, но само ти го знаеш правиот и вистински ден. Ти си вечна и стара кој знае колку илјадници години, но вековито млада заедно со нашите животи кои ти ги поклонуваме Тебе не само во овој свет, туку и во оној таму кој те создаде Тебе и Нас. 

ЉУБОВТА НАША КОН ТЕБЕ ЌЕ ОСТАНЕ БЕСКОНЕЧНО ВО НАШИТЕ СРЦА И НЕКА ТИ Е СРЕЌЕН РОДЕНДЕН БИЛО КОЈ ДЕН И СЕКОЈ ДЕН ПА И ОВОЈ И СЕКОЈ 8 СЕПТЕМВРИ УШТЕ НАЈМАЛКУ МИЛИОН ГОДИНИ. 

АМИН !!!

 

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.