Среда, 03 Јуни 2020   
ОМД: Министерката за Одбрана Шекеринска го Обесчестува Споменот на Жртвите од Тероризмот во 2001-та г.

1oo1Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ја објави следната изјава, како одговор против Министерката за Одбрана, Радмила Шекеринска, која беше фотографирана пред емблема на УЧК* во канцеларијата на кичевскиот градоначалник: 

"Постапките на Министерката за Одбрана, Шекеринска, сè застрашувачки и несоодветни. Конфликтот во 2001 г. во Македонија беше акт на тероризам и агресија од страна на сепаристичката УЧК* (Ослободителната Народна Армија)*, против македонските вооружени и полициски сили, коja резултираше во бројни брутални смртни случаи на македонски цивили, вооружени и полициски сили, вклучувајќи го и уништувањето на македонски православни христијански културни објекти.“ 

"Емблемата на УЧК прави поделби и е антитеза на помирувањето. Шекеринска го обесчестува споменот на жртвите од тероризмот во 2001-та година. Болката која што сè чувствува од страна на фамилиите на жртвите не може да сè игнорира, минимализира, ни да сè рационализира, како што Шекеринска сè обиде да направи во нејзиното т.н. извинување, каде што сè обиде да ги брани своите постапки. Постапките на Шекеринска сè предавство на жртвувањето на многумина кои што ја бранеа македонската држава од тероризам и агресија." 

"ОМД повикува за историска вистина во Македонија, а не ревизионизам и махинации, кои што служат на одредени политички интереси пред избори."

*УЧК – Ослободителната Народна Армија е етничка албанска милитантна терористичка организација, според означувањето на САД и НАТО, со наводни врски со Ал Каида, Иран, и вахабистички движења. Во текот на 2001-та година, тие извршија воени злосторства кои што беа добро документирани од страна на “Хуман Рајтс Воч” и медиумите. И покрај рамковниот договор во 2001, УЧК се закани со дестабилизирање на македонското општество во неколку наврати, правејќи вооружен конфликт близу до косовската граница, на Шар планините, и во 2015 во Куманово. 

Во фотографијата е претставен споменик посветен на жртвите, во Скопје, Македонија, пред македонскиот парламент. 

 

На прво место

News image

ИМА МАКЕДОНИЈА

Ламбе Арнаудов: До ВЕТЕРАНИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ – АРХИТЕКТИ НА САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.