Среда, 26 Февруари 2020   
И ЈАС СУМ БОГ. Што значи зборот „Амин“?

brБранко Сотировски

И ЈАС СУМ БОГ. Што значи зборот „Амин“?

What does the word Amen mean?

Амин, „Овој збор еден ѐ, од ретките хебрејски јазички знаци, кој во литургијата на христијанството влегол во својата неизменета форма“. Со оглед на докажаните факти, дека почетното христијанство, во продолжеток до денес, представува извртена македонака вера на Реинкарнација, може лесно да се заклучи дека зборот АМИН преставува сомнителен израз со скриени пораки. 
Евреите, како семитско арапско племе, удружени со римјаните – одродените Македонци, пред појавата на христијанството, активно учествуваат во уништувањето на македонската држава, со извртување на македонската вера, за превласт на македонската трговија низ цел свет. Се врши невиден грабеж на материјалното и културно наслетство. Но Македонија е толку богата со култура, грабежот трае се до денес, и никогаш нема да престане. Насилното одземање на се што е македонско, целиот свет се ПОМАКЕДОНЧИЛ. Според ова и според македонската културата, нашата планета  е Планета Македониа, (без словото „Ј“).
Зборот Амин во превод од Хебрејски би значело: навистина, неспорно, без сомнение, потврда. Етимолошки, доаѓа од хебрејскиот глагол, „аман“ што се преведува како „засили“ или „потврди.  Зборот Амин први го прифатиле семитите доселени на југот на Македонскиот Полуостров. Тие удружени со Римјаните, а против Македонците, се нарекувале Ромјани. Жителите на европските македонски земји, неспособни да создадат духовни и матерјлни вредности, исто така, се удружуваат со римјаните, против сопствениот македонски корен. Лесно го прифаќаат зборот Амин.

Како стигнал овој збор кај Македонскиот народ, многу е лесно да се открие. Овој збор не дошол преку семитското племе наречено Ромјани, денес наречени Грци. Овој збор го донел првиот римско – семитски платеник наречен Св. Петар, кој поради завршенарта работа, воведување на  Македонците во христијанство, ќе биде убиен во Рим. 

Некои аналитичари сметаат дека, зборот Амин, во христијанскиот свет всушност значи „да се биде цврст“, „да се потврди“, „да се има вера“ или „да се верува“. Ова констатација е точна за употреба на македонскиот збор „Амин“, кој има друго скриено значење, наметнат со сила и поинаков смисол. Слично значење има и арапскиот збор „амана“.
Сега да го објасниме зборот амана = аманет, со значење доверување или извршување на молитва, потпирајки се на чест. Но зборот амана значи и нешто друго а тоа е: а-мана со значење грешка, во однос што, чест не постои. Зборот Амин = А е бог, „Амин“ читано наопаку е НИМА или АМЕН = нема.
Ова значи зборот амин  ѐ нешто, што нема ништо. Молитвите на Македонците ги нема, како и нивниот Бог Сонце го нема. 
Неуспехот на Христијанството е во тоа што, во оваа религија се внесуваат светците, како на пример Св. Илија со значење Бог Сонце ИЛИ. Св. Ѓорги и други. На овој начин македонската вера на Реинкарнација преобразена ѐ во многубожја религија.

Од ова се гледа дека зборот Амин е вметнат во молитвите само, за оневозможување на Македонците да комуницираат со својот бог Сонце, да се неутрализира молбената енергија, лична и колективна. Да се запрашаме, како Македонците, минимум од пред 500.000 г. ќе ја благословат својата молитва? Тие се заблагодарувале на Богот Сонце Или, за услишената молитва, со изреката „И ја сум Бог“. Тоа значи дека Македонците биле рамноправни со Богот Сонце, но последниот збор го имал Татко Бог Сонце и Мајка Богородица Планета Македониа. Поради тоа што, Македонците биле со привремен престој на Планетата Македониа молитвата ја завршуваат, и со изреката „И јас сум Бог Македон. Јас сум господин, господар, Господ на Планета Македониа“. 

Македонци обединете се околи најсилниот, најумниот и нај патриотскиот „И јас сум Бог Македон“.

br2

Книгата „Зета Македониа 400.000 г писменост“, отпечатена ѐ во второ дополнето издание и превод од македонски на англиски јазик, истата може да ја прочитате во Градска библиотека „Браќа Миладиновци“, Национална и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“-Скопје, во националните библиотеки во Берлин, Загреб, Будимпешта, Анкара, Hong Kong - 香港 и др.  Книгата ја нема во продажба. Таа може да се нарача од авторот преку меил Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите или на телефон +389 78 264 106.)


Пројавен е голем интерес за книгата „Зета Македониа“ превод од македонски на англиски јазик, низ целиот свет. Големиот интерес се должи од стравот за разоткривање на светската лажна историја, во однос на светското Македонско потекло - МАКЕДОНИЗМОТ.

 

На прво место

News image

Мицкоски: На 15 јули сите заедно, единствени да им покажеме како се сака Македонија, и да ставиме крај на криминалот и р

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Делчево рече дека на 15 јули одлучуваме во какв...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.