Среда, 04 Декември 2019   
За бугарските пеачи и актери на Пендаровски

DzeposkiАлександар Џеповски

За бугарските пеачи и актери на Пендаровски

Неговиот коментар во врска со големата антиљубов кон бугарските пеачи и актери кои според него Македонците не ги ценат ( демек многу вределе ) и истата група од Србија која наводно сме ги ценеле многу и биле префорсирани, наводно на штета на бугарската страна. 

Секој еден, па и самиот народ имаат право на своја мисла, интерес, љубов и ценетост кој било кој пеач или актер. По мое мислење, треба прво да си ги цениме, сакаме, негуваме и празнуваме нашите пеачи и актери. За комшиските, европските и светските пеачи и актери е тотален личен избор и вкус на поединецот и народот воопшто. 

Едно заборава Пендаровски. Како да ги сакаме бугарските пеачи, само затоа што треба да им правиме кеиф на Борисов и Каракачанов ? Каков квалитет имаат, освен да ги препеат старите а и понови Македонски песни и да ги престават како бугарски песни ? ПЕСНИ, ИСТОРИЈА И ТЕРИТОРИЈА НИ КРАДАТ ДРСКО И СЕГА НИЕ ТРЕБА ДА ГИ ТИНТРИМЕ И ДА ИМ ДАВАМЕ УШТЕ ? До кога, има ли крај ? 

Доколку има нешто квалитетно од Бугарија од било кој жанр или мисла искрена, ќе прифатиме, Ние сме великодушни и широкоградни ... ете име и историја тие и сите ни менуваат и се уште атер им правиме на сите и нема дилеми и драма. Ама што кога немаат сиромашките ништо, да го величиме и сакаме Азис ?!? 

Пендарко, со сила преку Сорос наместен председателе, срам Божји и Македонски, поткрепен од најголем криминалец и изрод муртински - дај освести се и не се продавај за една лимунада и кафе. Немаш право ти и било кој друг да диктираш на луѓе и народ што да сакаат и подржуваат, нивна работа и личен избор. Сите ти се смеат како си ефтин и дволичен па дури мајтап си играат со тебе такви како Борисов кој се фали дека оди и со мажи во недостаток на жени.

НЕ ЗАБОРАВАЈ ДЕКА СО ПОМОШ НА ЃАВОЛОТ СИ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БОЖЈА И ПРАИСТОРИСКА ЗЕМЈА И ЦИВИЛИЗАЦИЈА НАРЕЧЕНА МАКЕДОНИЈА.

ГОСПОД ДА ПРЕСУДИ И ДА ДОЈДЕ ШТО ПОСКОРО.

АМИН !!! 

 

На прво место

News image

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.