Среда, 13 Ноември 2019   
Мое видување: ЗОШТО СЕ БОЈКОТИРА ДУШАТА НА МАКЕДОНИЈА

Dusan RistevskiДушан Ристевски-Македон

Мое видување: ЗОШТО СЕ БОЈКОТИРА ДУШАТА НА МАКЕДОНИЈА

Да бидам искрен ме запрепасти кога слушнав дека некои луѓе, а и организации од македонската заедница во Австралија го бојкотирале доаѓањето на Танец во Австралија. Човек да не знае како да реагира, што да каже или да препорача, ама вистина, не треба да се молчи на некои „нетокму“ работи. Народецот би рекол, за овие луѓе, „не можат по магарето па сега удри по самарот“.

Доколку на некој му смета доаѓањето на Танец тогаш не мора да оди на концертот да го гледа, а обидот целата турнеја да се политизира, вистина е многу невкусно, наивно и глупаво. Аргументот е во тоа што ансамблот си го промена името, како и сите други установи или институции кои се под некаква владина контрола или тортура.

Само да се потсетиме дека министерот за (не)култура, кој е од албанско потекло, се обиде да го уништи Танец со недоделување на парични средства во корист на некое селско албанско друштво, само за да се уништи нашиот Macedonian jewel кој постои 70 години. И сега некои од Дијаспората сакаат да помогнат во ова уништување!? Каква бедност.

Народот не е крив, во случајот членовите на Танец, што им се наметнува „северен сечко“ од психопатот Заев и неговите платеници. Народот на референдумот убаво си го кажа мислењето но кој го слуша народот – Европа се слуша, еврото и митото се важни, а народот се смета како некоја стока. Исто како кога Македонија беше под јаремот на турското робство, кога рајата (Македонците) беа продавани за помалку пари од говедата.

Тие што бојкотираат убаво би било да се погледнат себе си: кои се и во што веруваат? Веруваат во промовирање на македонската култура и нација или во своите мизерни размислувања!? За да се бојкотира владата на Република Македонија и на сите оние кои се дел од таа гарнитура – тоа ДА. И треба да настојуваме на секој можен демократски начин да спречуваме доаѓање на политичари од Македонија кои ќе шират раздор меѓу дијаспората. Но ова е Танец, а Танец е душата на Македонија, а Македонија не се бојкотира, таа се негува, вдахнува со љубов и промовира. Не треба да ја понижуваме Македонија (бидејќи и самите се понижуваме) и да гледаме постојано таа што ни дава (таа е нашата мајка и се знае што ни даде па не треба да прашуваме) туку треба да гледаме ние што ѝ даваме на Македонија. Во тоа е големината и свесноста наша.

Турнејата треба да се поддржи, концертите треба да се посетат и да им се покаже на нашите негатори дека Македонија е цела единствена во срцата на Македонците. Да им се покаже на предавничката влада на Република Македонија дека ние никогаш нема да бидеме нешто друго освен МАКЕДОНЦИ!.

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (64)

Во монографијата „Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески, од авторот Киро Кипровски, о...

Иселеници

News image

ГОВОР НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ НА ВМРО-ДПМНЕ (22)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ОД РОДНОТО МЕСТО НА ИСУС ХРИСТОС - ВИТЛЕЕМ ДО РИМСКИТЕ УРНАТИНИ (8)

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, ...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (31)

ПЕЛАШКО - ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.