Вторник, 23 Април 2019   
ЗАЕДНО ЌЕ СЕ ИЗБОРИМЕ ДА ВРАТИМЕ НАЗАД СЕ ШТО Е МАКЕДОНСКО И СВЕТО!

Djorc AtanasovskiЃорѓија Џорџ Атанасоски

Писмена реакција за провокацијата на Грчкото МНР

НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ТОНЕ ВО СОПСТВЕНИТЕ ЛАГИ! ДОДЕКА ЗАЕВ ИЗБЕГНУВА ДА ЈА ИНТОНИРА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА ЗА ДА НЕ ГО НАВРЕДИ, ЦИПРАС ПОТВРДУВА ДЕКА ИЗРОДИТЕ ПРИФАТИЛЕ ДЕКА СМЕ ХИБРИДНА НАЦИЈА СОЗДАДЕНА ВО 20 ВЕК!

Заев, Димитров, Шекеринска и несреќниот Пендаровски упорно тврдат дека Договорот со Грција го бетонирал Македонскиот идентитет. Последната средба во Атина на Македонско – Грчкиот Комитет за ревизија на историјата, заврши со соопштение дека се промовираат европски вредности и солидарност. Но, срамната провокација на Грчкото МНР кажува се’! И покрај сите напори на предавниците да го претстават Ципрас како прогресивен политичар и пријател на Македонија, на интернет сајтот на МНР повторно осамна англиската верзија според која „Македонската нација е производ на Тито, зборот Македонија е Грчки збор, а Античките Македонци се Грци“. Ова е на истата линија со тезите на Бугарските националисти. Грција ниту еден милиметар не отстапува од нивниот средновековен иредентизам!

АКО МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Е „ТИТОВА ТВОРБА“ ТОГАШ ЗОШТО ГРЦИЈА ДУРИ ВО 1990 И 92 ГИ ЗАМЕНИ ИНДУСТРИСКАТА ШКОЛА ВО СОЛУН И АЕРОДРОМОТ СОЛУН МИКРА СО МАКЕДОНИЈА? ЗОШТО СИТЕ МАКЕДОНСКИ ТОПОНИМИ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА СЕ ПРОМЕНЕТИ ОД 1913? КОЛКУ И ДА СЕ ТРУДАТ ГРЦИТЕ ЗАЕДНО СО ДОМАШНИТЕ ПРЕДАВНИЦИ НЕ МОЖАТ ДА ГИ ИЗБРИШАТ ФАКТИТЕ? ВО БИБЛИЈАТА СЕ СПОМЕНУВААТ МАКЕДОНЦИ, НЕ ГРЦИ ИЛИ БУГАРИ!

ЗАЕВ, ДИМИТРОВ, ШЕКЕРИНСКА И НЕСРЕЌНИОТ ПЕНДАРОВСКИ ДА ОДГОВОРАТ ЗОШТО ФЕЈСБУК И НОВИНСКАТА АГЕНЦИЈА АФП НЕ НАРЕКУВААТ „СЕВЕРНО МАКЕДОНЦИ“? НЕКА КАЖАТ ЗОШТО ГО ЛАЖАТ СОПСТВЕНИОТ НАРОД? КАДЕ Е БЕТОНИРАНИОТ ИДЕНТИТЕТ?

МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ДА НЕ ОЧАЈУВА! НЕ СТЕ САМИ! ЗАЕДНО ЌЕ СЕ ИЗБОРИМЕ ДА ВРАТИМЕ НАЗАД СЕ ШТО Е МАКЕДОНСКО И СВЕТО! НИЕ СМЕ СО ВАС! НЕМА НОВИ СТРАДАЊА И ПОНИЖУВАЊА! СЕ ГЛЕДА СВЕТЛО ОД ТУНЕЛОТ! ПРЕДАВНИЦИТЕ СЕ НА КОЛЕНА! ИМ СЕ БЛИЖИ ПОЛИТИЧКАТА КАЗНА!

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА!

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски
Претседател,
МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

 

На прво место

News image

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.