Сабота, 22 Ноември 2014    PDF Печати Е-пошта
ОСВЕТУВАЊЕ НА КАМЕН ТЕМЕЛНИКОТ НА МПЦ СВЕТА ЛИДИЈА МАКЕДОНСКА ВО ЧЕНТО

todor-crkva 2Денес, на 22 ноември 2014 година, во 12 часот на старите гробишта до Домот на културата во Ченто, ќе се освети камен темелник, со што ќе отпочне изградбата на Македонската православна црква “Света Лидија Македонска“.

Осветувањето на камен темелникот ќе го изврши Неговото Блаженство г.г. Стефан архиепископ Охридски и Македонски со повеќе епископи и свештенослужители на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија.

Црквата ќе се гради со дозвола за градење издадена од општина Гази Баба на вкупна површина од 4109 м², на земјиште откупено на 25 септември 2013 година со Договор за отуѓување на градежно земјиште со непосредна спогодба меѓу општината Гази Баба и Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија.

Црквата и помошните простории ќе ги гради Македонската Православна Црква, приватни донатори и месното население.

Црквата Света Лидија Македонска е со вкупна површина од 303 м2. Камбанаријата е во основа 6 на 6 метри во висина од 25 метри со крстот. Неколкуте камбани ќе ги повикуваат верниците на богослужби, на молитва пред и со Господа, да го вратат животот и жагорот во македонските православни семејства. Помошните простории се со вкупна површина од 320 м2.

Црковниот двор ќе го краси прекрасна фонтана за водосвет, а радоста е уште поголема, затоа што ова е прва црква во Скопската епархија и втора во Македонија посветена на Света Лидија Македонска.

Проектант на црквата Света Лидија Македонска во Ченто е проектантското биро СЛЕМЕПРОЕКТ ДОО ШТИП, во сопственост на дипломиран инжинер архитект Благој Здравев.

СВЕТА ЛИДИЈА МАКЕДОНСКА - ПРВАТА ХРИСТИЈАНКА ВО МАКЕДОНИЈА И ВО ЕВРОПА

Света Лидија Македонска е камен темелник на Црквата во градот Филипи. Во триесет и првата година пред Христа, градот Филипи станал римска колонија од страна на императорот август Октавија, кој кон името на градот додал дека е негова колонија. За да го засили римското влијание во Македонија, тој таму преселил многу значајни граѓани од Италија, и во Филипи поставил римски гарнизон, а на жителите им ги дал сите права на Римајни. Првата христијанска црква, кога христијанството се пренесувало од Азија во Европа, била формирана во Филипи. Тоа се случувало во педесет и првата или педесет и втората година на почетокот на второто мисионерско патување на светиот апостол Павле, опишано во Делата на светите апостоли.

Во Светото Писмо пишува дека Светиот Апостол Павле во Троада имал видение на еден човек Македонец кој го молел и му велел: “Премини во Македонија и помогни ни!“ Евангелистот Лука во Делата запишал, дека разбрале за Божјата промисла таму Евангелието да се проповеда. Црквата во македонскиот гард Филипи била првата Црква во Европа, основана од Светиот Апостол Павле. Светиот Апостол Павле ќе рече: “Македонските христијани доброволно, со љубов и дарежливо милостие, материјално го помогнаа делото на Господ Бог“.

Света Лидија е камен темелник на Црквата во македонскиот град Филипи. Таа е прва личност, Македонка, која што била крстена од страна на Светиот Апостол Павле на европско тло во Македонија и затоа се прославува како прва христијанка - Македонка во Европа. Била богата и побожна жена, омажена во градот Филипи, а потекнувала од малоазиска провинција, од градот Тијатир кој бил македонска колонија.

Лидија била продавачка на порфир, скапоцени црвени ткаенини кои се изработувале во Азија, а во Европа ги користеле за своите богати облеки. Градот Тијатир бил прочуен по бојадисувањето на ткаенините со природни црвени бои на порфирот. Лидија тргувала со порфирот којшто бил употребуван за благороднички облеки, бидејќи во Филипи имало воени ветерани, и градот бил богат. Нејзиниот сопруг не се спомнува, па се смета дека е вдовица. Се мисли дека била прозелитка, но го почитувала Бога, па го напуштиал многубоштвото и се покрстила таа и нејзините поблиски роднини.

Евангелието кога стигнало во Европа не го пресретнале мажите, туку жените, бидејќи тие први се појавиле пред апостолите. Светиот Апостол Павле активно ги вклучува и жените во мисионерството и во евангелизацијата во рано-христијанската црква. Тој ги пофалува и ги поткрепувал христољубивите жени, меѓу мои: Прискила од Коринт, Маријам од Рим, Фива од Кенхреја, мајката на Руф и други.

По крштевањето, Света Лидија Македонката, побарала од апостолите да ја препознаат како верна во Господа, тие тоа и сториле, знаејќи ја, пред се, нејзината вера, скромност и благочестивост. Света Лидија била гостопримлива, па ги понудила светите апостоли да живеат во нејзиниот дом, па свети Апостол Лука ќе посведочи за тоа, и тие на крајот прифаќаат, со што се потврдува дека таа е достојна за тие да бидат во нејзиниот дом. По заминувањето на Светиот Апостол Павле со придружниците, се претпоставува дека Апостол Лука останал да живее во куќата на Лидија. Куќата станала првиот христијански храм во Македонија и во Европа, по примерот од куќата на Марија, мајката на евангелистот Марко во Ерусалим. Лидија е првата христијанка жена, во првата христијанска црква во Македонија и во Европа - црквата во македонскиот град Филипи. Светиот Апостол Павле единствено од оваа црква примил дарови за своето мисионерско делување, бидејќи знаел дека тие биле дадени од срце и со љубов. Оваа црква станува пример за формирање на други цркви во Македонија и во Грција. Се смета дека Лидија е основоположник и на црквата во Тијатир која е една од седумте цркви во Азија, за кои што зборува Свети Јован во Откровението. Единаесет години по заминувањето од македонскиот град Филипи, пред крајот на првото заточеништво во Рим (63-64 година) Светиот Апостол Павле пишува послание до Филипјаните, со многу љубов и лични спомени: “Бог ми е сведок колку многу ве сакам сите вас, со љубовта на Исуса Христа и така, браќа мои, возљубени и многу пожелани, радост моја и венец, стоите тврдо во Господа, возљубени“.

За многаја лета! Амин!

 

На прво место

News image

МАКЕДОНСКА ДИЈАСПОРА : НЕ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

Придонесот на  Македонците кои го напуштиле дедовскиот праг во етничка Македонија и поради ек...

Иселеници

News image

МАСЛИНОВАТА ГОРА И ЕРУСАЛИМ (9)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

СИЛЈАН МИЦЕВСКИ - ИЗБРАН ЗА ПРВ ГРАДОНАЧАЛНИКНА БИТОЛА ВО 1996 ГОДИНА (10)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВС...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА И СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (4)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.