Сабота, 25 Јануари 2020    PDF Печати Е-пошта
СДСМ ја врати државата во времето после втората светска војна

Јанушев: СДСМ ја врати државата во времето после втората светска војна односно во периодот после 1945 година

Во емисијата „Радио Спектар”, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев зборуваше за тоа дека на само неколку месеци пред одржувањето на предвремените парламентарни избори Заев го поставува прашањето за Преспанскиот Договор и неговото наводно укинување каде посочи дека целата ситуација е небулозна истовремено и контадикторна. Имено тој кажа дека до пред месец и половина во рок од две минути по десет пати го споменуваа и го потенцираа новото име, а сега  не само што не споменуваат дури и кога објавуваат соопштенија по социјалните медиуми ги користат поимите  Македонија, македонско, македонска репрезентација и слично.

– Од друга страна  ние најавивме преку нашите обраќања дека Заев и она криминално рекетарска банда ќе се обидуваа на секој начин  да направат слика или таканаречено „бабарога“ од ВМРО-ДПМНЕ бидејќи враќањето од 25 години назад можеби е премалку за  да се каже што се случува во овие 3 години. Јас би рекол дека ние  се вративме во време после втората светска војна односно после 1945 година бидејќи нема апсолутно ништо со кое што СДСМ можат да се пофалат, истакна Јанушев.

Имено тој во своето гостување ја посочи и ситуацијата каде  цела Влада се собра  и пресекоа  црвена лента за реновирана операциона сала.

– Тоа е срамота, а го најавуваа проектот за Клиничка болница кој што само требаше да го продолжат бидејќи претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ го започна. Оваа влада предводена од СДСМ го откажа, го напумпаа за 10 пати повеќе само за да дополнително искрадат бидејќи единствено што прават е да крадат, лажат и манипулираат и на крај пак не успееја иако најавуваа дека ќе го направат. И безсрамно продолжуваат тоа да го прават. Да видиме изјава од човек како Заев кој без ни малку срам бара нов четиригодишен мандат за да се посветел на економијата, после сите фијаска што се случија  иако лани овој период најавуваше дека 2019 година ќе биде економска година се претвори во една од најголемите фијаска на економски план целата ова година, додаде Јанушев.

ВМРО-ДПМНЕ

 

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.