Вторник, 21 Јануари 2020    PDF Печати Е-пошта
Николоски: Ако судот не ја заврши својата работа со случајот „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

Николоски: Ако судот не ја заврши својата работа со случајот „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринското гостување на Алфа телевизија посочи дека ако судот не ја заврши својата работа околу случајот со СЈО и „Рекет“ тогаш ВМРО-ДПМНЕ објави нови сознанија за тој случај.

СЈО со торбата Луј Витон полна со милион евра одамна е завршена приказната. СЈО фактички и не постои. А, во однос на работите што се случувале таму, а ова што сега го гледаме како судски процес е само врвот на ледената санта. Допрва ќе излегуваат десетици и десетици работи. А, ние оставаме на судот да проба тоа да го истражи и имаме многу сознанија. Доколку го истражи одлично, доколку не, ќе одиме во јавност со тие сознанија, нагласи Николоски.

Тој додаде дека се надева по 12-ти април едно ослободено и релаксирано судство и обвинителство Македонија ќе има. И нема да се под дневен политички притисок на врвот на власта.

-Но да се вратам на основната тема во однос на законот за јавно обвинителство добро е да се донесе закон за ЈО затоа што е жива материја, се менуваат работите треба прилагодување итн. Тоа е едно од барањата на земјите членки на ЕУ со цел Македонија да конечно да отпочне преговори за членство со ЕУ. Затоа што Заев ја лажеше јавноста дека е доволно да го смени името и рајските порти ќе се отворат и мед и млеко ќе тече во Македонија. И дека ќе не седнат до Франција и Германија во ЕУ, потсети Николоски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ појасни дека се што ветуваше Заев не е точно и не се оствари.

-Реалноста е друга и за жал сурова. За да станете дел од тој елитен клуб прво треба да се преговара, но за да се почне со преговарање мора да се реши корупцијата и криминалот дома. Бидејќи тој елитен клуб со корумпирани луѓе не сака да си има работа или пак да седнат на иста маса. Нека помислат граѓаните кога беше Зоран Заев премиер, а сега веќе е заминат во историјата кога било кој европски државник го прими во неговиот главен град, праша тој.

Николоски рече дека законот за ЈО треба да ги затвори тие прашања и доволно е јасна пораката на комесарот за проширување дека законот треба да се донесе но во соработка помеѓу водечките партии во Собранието, а тоа се ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. И со прифаќање на аргументите односно забелешките на ВМРО-ДПМНЕ. Закон кој што ќе е квалитетен и ќе ги прифати забелешките на ВМРО-ДПМНЕ.

-Но гледаме дека Зоран Заев како претседател на СДСМ се обидува друго да направи, а тоа е да го прескокне ВМРО-ДПМНЕ. Барајќи поддршка од одредени отпаднички структури. Но тоа мислам дека нема да се случи, забележа Николоски.

 

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.