Вторник, 22 Октомври 2019    PDF Печати Е-пошта
Волкот што се колне дека нема да го изеде јагнето и Заев кој се колне дека нема да бара поткуп

Волкот што се колне дека нема да го изеде јагнето и Заев кој се колне дека нема да бара поткуп

пишува: Светислав ВАСЕВ

,, За да немаме корупција, треба да престанеме да нудиме и прифаќаме поткуп ”. Ова не се зборови на млад и просперитетен политичар, обвинител или судија, ова се зборови верувале или не, на Зоран Заев – аболициран криминалец за криминал од 8 милиони евра, кој од позиција на градоначалник на Струмица бараше поткуп од 200.000 евра, по принципот ,, евро за Вицето, евро за црквата” па уште фалајќи се дека тоа било пракса за сите кои сакале да легализираат земјиште во Струмица.

Да, човекот кој најверојатно го изрекетирал цел бизнис сектор во Струмица, кој криминалната шема од Струмица ја префрли на територија на цела Република Македонија, сега плаче, моли за довербата на граѓаните, истите оние граѓани на кои им смени име на држава, им ја продаде историјата, им ги изрекетира бизнисите, им воведе повисоки даноци, и нанесе уште милион штети врз Македонија. Смешно е, но и провидно очајно.

Овие зборови се зборови на очајник кој знае дека тоне, па во стилот на волкот кој фатен за гранка да не падне во провалија му вика на јагнето спасиме нема да те изедам. Ниту волкот нема да го изеде јагнето ако го спаси, ниту Заев нема да го рекетира и тероризира народот ако биде премиер.

Видовме што ков е. Видовме дека не го бива. И него, и неговата екипа. Го видоа и странците и затоа и немаме датум. Немаме датум зошто во Македонија под закрила на структури од власта се случувала најголемата криминално рекетарска афера во историјата на државата, зошто СЈО институција која требаше да гони криминал се впуштило во криминал, немаме датум и заради целокупниот криминал кој се случува на сите нивоа на власта. И тоа може да се смени само доколку Заев си замине од власт, а ќе си замине и тоа и сам го знае. Затоа таа бледа пресконференција од влада, со натажен лик.

Паѓаат. И тоа е зракот светлина кој го најавува утрото. Доаѓа нов ден за Македонија. Доаѓа обнова. Во периодот што иде секој еден човек треба и може да се вклучи во овновата. Вклучете се во кампањата на ВМРО-ДПМНЕ, за заедно по изборите да ја градиме државата онака како што треба.

https://lider.com.mk/makedonija/volkot-shto-se-kolne-deka-nema-da-go-izede-jagneto-i-zaev-koj-se-kolne-deka-nema-da-bara-potkup/

 

На прво место

News image

Филипче лаже исто како и неговиот шеф Заев

Венко Филипче лаже исто како и неговиот шеф Зоран Заев. 

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.