Петок, 20 Септември 2019    PDF Печати Е-пошта
Политичка номенклатура
Goce MarkovГоце Марков-колумнист, Македонец и Човек
Политичка номенклатура
Несовршенството на природните елементи по распоред и големина во нашите животи е само почеток на денот!
Нашите позиции во споредба со хармоничната врска на хемиските елементи е само одбивање на една реалност која секојдневно се преклопува со нашите доблести и маани!
Кој курбан ќе даде на село, кој ќе ибрише две – три плунки спроти ветер, и свршил работа, купил стан во центар а го користи како хотел?!
Ама сетики се брои во МВР како жител, а бре ајде!
Секоја вечер ????, навечер џогинг, и по пижами!?
И додека тракторот ќе го бучи таткото, синот ќе се занимава со манекенство, а повремено ќе има и хоби за професија!Да не ве лаже перото на авторот, треба да знаете дека новинарството стана само цена за материјална егзистенција а не материјализација на некои нови и скриени вистини. Се околу нас е костимографија, се е резултат на осмислен профит и провизии а со Каузата тркачите си избришаа мрсул...до толку!
За корупцијата и да не говорам, таа стана прирок!
Тој Западот ви ја е... Мајката!И родената и Државата!
Видела жабата потковица и помислила дека е Пепелашка!?
Видела козата ѕвонец и помислила дека се наоѓа во Швајцарија!?
Се заменивме со сопружниците, си купивме брзи и бесни коли наместо време со жените.Си купија сопругите држава и не заменија со работно време...прва, втора, трета смена?
Ручекот на работа, доручек на работа, вечера ако се видат, и се така...
Историјата е тука, ја пишуваме ние и е наука емпириска, а географијата се браздите на челото, партијата наместо жена и илјадниците непроспиени ноќи, прочешлани списоци и храброст во одлуките и одлуките на храброст!
Станавме робови на третата страна, жена ми вели имаш швалерка а јас само Дизелот го точам на три дена!
Западот ве изеде а ќе ве јаде и понатаму...капиталистички робови на туѓото азно.Вие само плаќајте кредити!
Комшијата ми вели, го исплатил кредитот а неговиот шеф на држава завчера зел 68 милиони кредит...и никако да разбере!?
Бегањето од одлуки, бегањето од новата реалност е бегање од Новото и е одлика на оние луѓе кои остареле и кои се на работ од политичко опстојување! Желбата на Народот е чесност а во денешни рамки само претовар! Не може радиоактивно озрачени еднинки со профит и делба на кеш да симулираат симултанка со професионалци!
За Вас драги мои имам Порака: Има само една Вистина, а тоа е информацијата!
Џабе ви силни милиони кога хемисферите ви останале во втората половина од минатиот век!
Знаењето е моќ која е индивидуална а кој како ќе ја искористи е прашање на избор, волја и моментум.Повеќе насоки на паралелни случувања создаваат нов Млечен пат на политичка субституција.Тоа нема да го разберат странците а ниту богатите старци од спонзорската ложа.Тоа новиот лик на општеството и новиот чекор.. кој ќе се качи на возот арно а кој не, уште подобро.
Западот секако ќе ве изеде и Вас и Вашите скриени погледи!
Живееме во постојано брзање и под огромен притисок на дневните обврски наметнати од систем кој не е наш а ќе биде.
Сите сложно и постојано и континуирано, или на рати опстојуваме... Дочекавме време на наместени планети, наместени тендери, наместени абортуси, наместена иднина, сменето минато, разобличен умови а ,,другари” по повик, по крв и по несмасна политичка номенклатура. Се гушиме за 02 а не излегуваме од возило, го бараме хипоксично како милост од жена, како понудена млада доилка во темна уличка, како девица, како силувана држава!
 

На прво место

News image

Заев притиска за избори на кои наместо гласови ќе броиме починати и заразени

Додека Македонија ги брои новозаразените и починатите, наши сограѓани со име и презиме со семејс...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.